Szóstka patronowi

W zeszłym roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Mińsku Mazowieckim świętowali porcelanową rocznicę istnienia szkoły i 165. jubileusz urodzin Henryka Sienkiewicza. Tegoroczny maj przyniósł im kolejne okrągłe święto, bo dokładnie 100 lat temu po raz pierwszy wydano „W pustyni i w puszczy” – powieść im najbliższą. Dołączyli więc i tę datę do kalendarza majowych rocznic

Oczko z Sienkiewiczem

Szóstka patronowi / Oczko z Sienkiewiczem

W czwartek, 10 maja zaprosili zatem na uroczysty Dzień Patrona całą salę gości. Wśród nich znaleźli się radni miejscy, proboszcz ks. Marian Sobieszek, kierownicy miejskich instytucji, a także dyrektorzy oraz uczniowie podstawówek z całego powiatu.
– Jesteśmy dumni ze swojego patrona – zapewniała na wstępie dyrektorka Anna Zalewska i jakby na potwierdzenie tych słów opowiedziała o sukcesach Szóstki, corocznych wycieczkach uczniów do Woli Okrzejskiej (miejsca urodzenia Henryka Sienkiewicza) oraz ich udziale w zlotach Sienkiewiczowskich. Ci natomiast w dowód uznania dla wielkiego wieszcza złożyli wiązankę kwiatów w kąciku patrona. Postanowili również odznaczyć osoby, które wspierają ich działania. I tak tytuł przyjaciela szkoły przyznali Jadwidze Frelak – przewodniczącej MKRPA, oraz Ewie Kruszewskiej – przedstawicielce rodziców.
Dzień Patrona stał się również okazją, by nagrodzić uczniów, którzy zwyciężyli w towarzyszących świętu konkursach międzyszkolnych. Pierwszy z nich sprawdzał wiedzę ortograficzną, którą trzeba było się wykazać, rozwiązując test polonistyczny i pisząc dyktando. Zadania tego podjęło się 50 uczniów z powiatu, a nawet z Siedlec. Ostatecznie mistrzyniami ortografii zostały: Zuzanna Patoleta z SP-9 w Siedlcach, Katarzyna Leszczyńska z mińskiej SP-5 oraz Gabriela Bobruś z Szóstki. Tytuły wicemistrzów we wszystkich kategoriach klasowych zgarnęli uczniowie Piątki, czyli Michalina Smoleńska, Weronika Ponikowska oraz Przemysław Gniadek. Drugie wicemistrzostwa przyznano Patrykowi Kaliszowi z Cegłowa, Patrykowi Świątkowi z SP-6 oraz Aleksandrze Szwajkowskiej z SP-5, a ponadto wyróżniono Sarę Lejman z SP-1 i Angelikę Wichrowską z Szóstki.
Poza mistrzami ortografii w powiecie szukano również znawców „Prawd i wskazań życiowych zawartych w baśniach i legendach Henryka Sienkiewicza”. I choć Szóstkowicze znają doskonale utwory swojego patrona, co wkrótce udowodnili na scenie, pozwolili stanąć na podium uczniom spoza szkoły. Tak więc pierwsze dwa miejsca zdobyły sienniczanki – złota Aleksandra Szubińska i srebrna Julia Wąsowska, a trzecim podzieliły się uczennice z SP-1, czyli Natalia Postolska i Weronika Dyrkacz.
Na potwierdzenie swojej znajomości wskazówek życiowych przekazywanych przez Sienkiewicza, uczniowie Szóstki przygotowali program artystyczny z Sienkiewiczowskim hasłem: „Dobroć to jedyny skarb niewyczerpany”. Rozpoczął go doniosły polonez, którego uczniom pozazdrościć mogą nie jedni studniówkowicze, a zakończył taniec nowoczesny. W międzyczasie na scenie pojawili się bohaterzy baśni i powieści Sienkiewicza – latarnik Skawiński, Janko Muzykant, Skrzetuski z Heleną, Marek Winicjusz z Ligią, Zbyszko z Bogdańca, wróżki i oczywiście Staś i Nel. Recytatorsko i śpiewnie przypominali oni swoje historie, a ich opowieściom towarzyszyła muzyka filmowa.
– Tak piękna lekcja historii, literatury i patriotyzmu zasługuje na to, żeby obejrzeli ją uczniowie z innych szkół – zachwycała się radna Wanda Rombel, zapewniając że Szóstkowicze mogliby z powodzeniem wystąpić w telewizyjnym „Mam talent”, a swojego poloneza wystawić na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Słów uznania nie szczędził również proboszcz Sobieszek, który z okazji 21. rocznicy (tzw. oczka) powstania Szóstki, życzył by była ona oczkiem w głowie władz miasta i by patrzyli na nią życzliwym, ojcowskim wzrokiem. Matczynym wzrokiem patrzy natomiast na swoich podopiecznych dyrektorka Zalewska, dlatego z rąk Jolanty Szafraniak otrzymała od Rady Rodziców bukiet kwiatów.

Numer: 2012 20   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *