Na szachownicach

W Stanisławowie odbywały się jubileuszowe 10. mistrzostwa powiatu mińskiego w szachach. Zostały rozegrane trzy równoległe turnieje szachowe – mistrzostwa powiatu, wiosenne nadzieje i wiosenne początki. Łącznie we wszystkich trzech turniejach wystartowało 123 zawodników. Oprócz tego szachiści grali w Krakowie i Solinie

Mistrzowie i nadzieje

Na szachownicach / Mistrzowie  i nadzieje

Turniej główny uświetnił swym udziałem Bartłomiej Macieja, aktualny wicemistrz Polski i to on został zwycięzcą turnieju. Drugie miejsce, dość niespodziewanie, zajął Jakub Suliborski z MTSz wyprzedzając mistrza międzynarodowego Zbigniewa Strzemieckiego z MKS Polonia Warszawa. Najlepszą szachistką została Alejandra Guerrero Rodrigez – mistrzyni międzynarodowa z Meksyku, juniorem i jednocześnie najlepszym szachistą z powiatu mińskiego został Jakub Suliborski, a najlepszym juniorem do lat 13 – Damian Koseski z MTSz. Najlepszym szachistą z gminy Stanisławów został Jerzy Jackiewicz z MTSz, a Łukasz Parol – najlepszym szachistą ze Szkoły Podstawowej w Stanisławowie.
W turnieju nadziei wystartowało 46 zawodników. Pierwsze miejsce zajął Arkadiusz Abramowski z MTSz przed Mateuszem Sobiepankiem z ULKS Dobre i Jakubem Drożdżem, również z MTSz. Zwycięzcą turnieju szachowe początki został Dariusz Gajewski z Siedlec, a 25 osób uzyskało normy na wyższe kategorie szachowe. Wszyscy startujący w tym turnieju otrzymali dyplomy i drobne upominki, a najlepsi – atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Dodatkowo można było obejrzeć prezentację szkoły podstawowej i gminy oraz zjeść doskonały obiad.
W ramach małopolskich zmagań w klasyfikacji drużynowej zwycięstwo odniósł MTSz Mińsk Mazowiecki w składzie: Jakub Suliborski (6,5 pkt), Artur Suliborski (6 pkt), Paweł Parol (6pkt) i Damian Koseski (5,5 pkt). Drugie miejsce zajęła drużyna TS Wisła Kraków, a trzecie KKSz Kraków.
Natomiast międzynarodowe mistrzostwa Małopolski seniorów i juniorów w Krakowie zgromadziły 117 zawodników. W grupie A Mińskie Towarzystwo Szachowe reprezentowali Jakub Suliborski i Paweł Parol, w grupie B – Artur Suliborski, natomiast w grupie C – Damian i Kamila Kosescy.
Zawody były bardzo wyrównane, a nasi zawodnicy w każdej partii walczyli bardzo odważnie i dzielnie z wyżej rozstawionymi przeciwnikami, co przyniosło znaczne zyski rankingowe. Po 9 rundach z dorobkiem po 4,5 pkt Paweł zajął 11., a Jakub 13. miejsce na 23 startujących zawodników.
W Solinie odbyła się ogólnopolska olimpiada młodzieży w sportach umysłowych – brydżu, warcabach i szachach. Na starcie stanęło około sześciuset juniorów z całej Polski. Jedyną reprezentantką powiatu mińskiego była 12-letnia Pola Parol. Zdobyła 6 punktów i zajęła 5 miejsce. Dzięki uzyskanemu wynikowi uzyskała prawo reprezentowania Polski na Mistrzostwach Europy Juniorów, które odbędą się w sierpniu w Pradze oraz na Mistrzostwach Świata Juniorów w listopadzie w Serbii.

Numer: 2012 20   Autor: (jzp)