Branżówka Co słychać?

Kosztorysant jest osobą wykonującą kosztorysy na zlecenie inwestorów. Osoba ta wykonuje szacunkowy plan kosztów zabudowy danego terenu. Kosztorys domu dla jednych jest podstawowym dokumentem przy przygotowaniu do budowy, a dla innych jest to zupełnie zbędny wydatek. Kto ma rację?

Kosztorys na koszty

Branżówka Co słychać? / Kosztorys na koszty

Otóż, rzeczywiście dobrze przygotowany kosztorys daje ogląd na to, jakie środki finansowe będą nam potrzebne na budowę wymarzonego domu. Nie ulega wątpliwości, że gruntowne przygotowanie do budowy domu to krok w dobrą stronę. Z projektu prac wiemy, co należy wykonać, natomiast kosztorys wskazuje, ile owe prace będą kosztowały. Warto zaznaczyć, że kosztorys to tylko jedna z możliwości skontrolowania, jaki będzie koszt  budowy danego domu.
Kosztorys najlepiej jest zamówić u wykwalifikowanego kosztorysanta budowlanego, który jest architektem albo inżynierem budownictwa. Aby wykonać kosztorys, niezbędny jest projekt przyszłego domu. Może być to zarówno projekt budowlany, który składa się wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę albo projekt wykonawczy, który zawiera o wiele więcej szczegółów budowy. Im dokładniejszy projekt dostarczymy kosztorysantowi, tym sam kosztorys będzie bardziej dokładny.
Część osób przymierzających się do budowy domu zastanawia się, czy rzeczywiście warto zatrudniać kosztorysanta i mieć plan finansowy przedsięwzięcia. Trzeba powiedzieć, że opracowanie kosztorysu to wydatek około tysiąca złotych, a więc jest to niemało. Według specjalistów architektów, jak i zwykłych ludzi budujących domy, zawsze warto wykonać kosztorys. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której inwestor nie jest w stanie wykonać wszystkich robót budowlanych, ponieważ brakuje mu środków finansowych na ten cel.
Kosztorys warto wykonać, aby podjąć decyzję, w jaki sposób finansować budowę czy wykorzystać oszczędności, czy też wziąć kredyt bankowy. Jeśli decydujemy się na kredyt, kosztorys pozwala określić, na jaką kwotę mamy się zapożyczyć w banku i w którym momencie zaciągnąć kredyt czy już na początku budowy czy też w trakcie jej trwania. Być może, kosztorysant wskaże, czy dom budować etapowo bądź w jakiej kolejności wykonywać najpilniejsze prace. Znając szacowany koszt poszczególnych prac, będzie można zdecydować, jakie prace można wykonać już teraz, a na jakie będziemy musieli poczekać jakiś czas.
Dodatkowo, kosztorysant opracowując plan pozwala ocenić oferty różnych wykonawców i wybrać najbardziej korzystną dla inwestora. Nie mając kosztorysu, nie mamy punktu odniesienia przy wyborze najniższej oferty. (www.poradnikbudowlany.net)

Numer: 2012 17   Autor: pod redakcją Kamila Grajdy





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *