Wielkanoc w MDK

Na tydzień przed Wielkanocą pałac Dernałowiczów przeżył prawdziwe oblężenie świątecznych ozdób – od wielkanocnych kartek, przez pisankowe stroiki, aż po fantazyjne baranki, które szczelnie wypełniły pałacowy hol. Wszystko to zasługa młodych twórców, którzy swoje dzieła zgłosili do powiatowych i miejskich konkursów. Wygrały te najbardziej pomysłowe i misternie zrobione, ale żadnej pracy nie odmówiono miejsca na pokonkursowej wystawie

Pałac baranków

Wielkanoc w MDK / Pałac baranków

Nagradzanie wielkanocnych artystów rozpoczął burmistrz Marcin Jakubowski. W czwartek, 29 marca w sali kameralnej MDK otworzył on wystawę kartek świątecznych, które walczyły o tytuł oficjalnej pocztówki świątecznej miasta. Pomysłów na zwycięstwo było wiele, ale ostatecznie wygrał kosz pełny pisanek, namalowany przez uczennicę mińskiej Szóstki – Liliannę Rossę. Zaraz za nią w kategorii wiekowej kl. IV-VI znalazły się jej szkolne koleżanki – druga Paulina Rybińska i trzecia Martyna Kowalczyk. Wyróżnienia w tej grupie wiekowej przyznano natomiast uczennicom SP-2 – Weronice Gąsior, Magdalenie Grzelczak i Marcie Obłozie, a także artystkom z SP-1 – Mai i Kai Linosz.
Upominki powędrowały również do najmłodszych. W kategorii kl. I-III zwycięska okazała się praca Adriana Maguzy z SP-1, który pokonał srebrną Klaudię Tomporowską z Dąbrówki i brązową Kasię Frelek z Piątki. Do SP-5 powędrowały także wyróżnienia dla dwóch Julii – Kędzierskiej i Sado, a do SP-1 – dla Marty Jankowskiej, Amelii Kańczugi i Bartłomieja Sadurskiego.
Dzień później – w piątek, 30 marca z nagród cieszyli się już twórcy wielkanocnych baranków. Pałacowy hol ledwo pomieścił ponad 200 prac uczniów z całego powiatu, którzy zaskoczyli jury swoją pomysłowością. Na konkurs, promujący m.in. ludowe obrzędy i tradycyjne wzornictwo, oprócz papierowych, zbożowych i chlebowych baranków nadesłano również te bardziej nowoczesne – z cekinów, popcornu, makaronu, a nawet... patyczków do uszu.
Z zadaniem ocenienia tych barankowych cudów zmierzyło się 5-osobowe jury. W jego składzie znaleźli się artysty-plastycy: przewodniczący Michał Skrzyński – absolwent wydziału artystycznego grafiki Uniwersytetu Lubelskiego, wiceprzewodnicząca Barbara Szczepanik – nauczycielka MSzA i mińskiego LP, Violetta Izdebska – absolwentka krakowskiego ASP i nauczycielka mińskiego LP, Katarzyna Milewska – nauczycielka artystyki oraz Joanna Wilczak – instruktorka plastyki w MDK. Nie było łatwo, bowiem w stadzie konkursowych baranków nie brakowało prac wyjątkowych i oryginalnych. Liczył się jednak nie tylko pomysł, ale i wkład pracy, jej estetyka, trwałość i walory artystyczne.
Wymagania te idealnie spełniały nagrodzone prace. Pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych zdobyli: wełniany baranek Julii Widelskiej z Salezjańskiej SP, orzechowy – Dominiki Adamczyk z SP w Wielgolesie i waciano-solny – Anety Szczygielskiej z gimnazjum w Siennicy. Zaraz za nimi znalazł się chlebowy baranek Małgorzaty Kopeć z mroziańskiego GCK, baranek-malarz Zuzanny Lewandowskiej z SP-3 w Sulejówku i robiony na drutach zwierzak Jędrzeja Sobkowicza z sulejóweckiego GM-2. Na brązowe miejsca zasłużył natomiast papierowy twór Szymona Koźlaka z przedszkola w Dębem Wielkim Wielkim, baranek z masy Aleksandry Płochockiej i pluszowy zwierzak z ręcznika wykonany przez Patrycję Murawską z mińskiego GM-3. Na tym nagradzanie się jednak nie skończyło, bowiem dyrektorka i instruktorzy MDK postanowili przyznać upominki dodatkowe. Od dyrektorki dostała go Karolina Puniewska z ZSZ w Iganacowie za baranka z kartonu, a od pracowników – Wiktoria Cyran z zerówki w ZSZ w Jakubowie, która na konkurs nadesłała zwierzaka z papieru.
Poza podium jury przyznało aż 12 wyróżnień. Otrzymały je wełniane baranki Alicji Papis, Aleksandry Roś, Marty Piotrowskiej i Julii Tkaczyk, waciane – Weroniki Bodeckiej, Barbary Chabiery i Marii Domańskiej, owsiankowy – Aleksandry Wróblewskiej, papierowy – Patrycji Gaszewskiej, muszelkowy – Radosława Szulima, a także baranki z masy: solnej – Dominika Mironiuka i papierowej – Barbary Pałdyny. Na specjalne wyróżnienie zasłużyli natomiast najmłodsi uczestnicy konkursu, czyli Leśne Ludki z mroziańskiego przedszkola.
Oprócz baranków i kartek swoje miejsce w pałacu znalazły również Wielkanocne Inspiracje uczniów świetlicy opiekuńczo-wychowawczej w SP-2, wykonanych pod kierunkiem Anny Mroczek i Barbary Młot. Tak ozdobiony MDK podziwiać można jeszcze przez tydzień.

Numer: 2012 14   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *