Pod egidą WSNS i powiatu

Nie każda szkoła wyższa reaguje na wezwania nowej rzeczywistości. Jeśli już, to bardziej w aspekcie technologicznym a mniej społecznym. Mińska Mazowieckiego WSNS przy współpracy ze starostwem zauważyła potrzebę wymiany poglądów z fachowcami, którzy badają wpływ wirtualu na świat realny. To oni na specjalnie zorganizowanym spotkaniu odpowiadali na pytania, jakie korzyści i zagrożenia niosą ze sobą obie rzeczywistości, których musimy być świadomi

Raporty z sieci

Pod egidą WSNS i powiatu / Raporty z sieci

W konferencji, która odbyła się w czwartek, 22 marca w Zespole Szkół przy ul. Budowlanej wzięło ponad 100 osób. Głównie przedstawicieli instytucji edukacyjno-społecznych, ale nie bez vipów jak otwierający sympozjum wicestarosta Krzysztof Płochocki, a z nim Tomasz Wrzosek, Sylwia Ćmiel i Jan Jakimowicz z WSNS, Witold Pokruszyński, Krzysztof Dziurzyński i Jerzy Zawisza z Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie, Anna Andrzejewska i Józef Bednarek z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz przedstawiciele urzędów gmin, nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, studenci, a także przedstawiciele lokalnej prasy.
W programie konferencji znalazło się 13 punktów omawiających problemy związane z wpływem mediów na przemiany edukacyjne, pedagogicznymi aspektami cyberprzestrzeni, infoholizmem jako nową forma uzależnienia, grami komputerowymi jako źródłem przemocy i agresji oraz występowaniem patologii społecznych w sieci.
I tak prof. Józef Bednarek z APS przedstawił drogę od świata natury do cyberprzestrzeni, sierżant Adam Rejdak przestrzegał przed konsekwencjami niewłaściwej działalności w sieci, a psycholożka Anna Resler-Maj z pedagożką Agnieszką Bandurską z PPP w Sulejówku podkreśliły jasne strony internetu, które muszą widzieć podczas pracy nauczyciele. Z kolei psycholog Maria Albrechcińska-Oleksiuk z PPP w Mińsku Mazowieckim opisywała własne doświadczenia z cyberprzemocą.
Ostatnio do pracoholizmu trzeba koniecznie dopisać nowy nałóg – infoholizm, o którym ciekawie mówiła Anna Andrzejewska z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. To już nie tylko plaga dorosłych, a zagrożenia osobowości, rozwoju i postaw dzieci oraz młodzieży niesione przez gry komputerowe i cyberbullying, czyli internetowe nękania. To również pedofilia, samobójstwa oraz internetowa bigoreksja – uzależnienie równie groźne jak narkomania, lekomania czy alkoholizm. Są to uzależnienia często mniej znane i opisane, nie zawsze nawet określane w oficjalnych klasyfikacjach chorób jako zaburzenie. Dlatego współczesna psychologia traktuje je jako ryzykowne, wymykające się spod kontroli zachowania.
Konferencję zakończyło wystąpienie kanclerz WSNS Sylwii Ćmiel, która poinformowała o uruchomieniu na uczelni nowego kierunku kształcącego specjalistów ds. bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. To już konieczność, bo internet bez opieki fachowców staje się dla rodziców i pedagogów nie tylko nowym, ale i niebezpiecznym rodzajem wyzwania wychowawczego. Stąd konferencja z jasnymi i ciemnymi stronami cyberprzestrzeni i certyfikaty potwierdzające udział w tym naukowym przedsięwzięciu. O tyle ważny, bo potwierdzony naukową opieką kilku profesorów.
A jeśli ktoś poczuł niedobór wiedzy, mógł się zaopatrzyć w przewodnik po lekturach okołocybernetycznych, który opracowała Anna Popławska z biblioteki pedagogicznej. Już po lekturze tytułów można się nieźle przestraszyć, a co dopiero po analizie tekstów z agresją, patologiami i uzależnieniami w roli wytrychów strachu.

Numer: 2012 13





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *