Powiat oświatowy

Od nowego roku szkolnego reforma oświaty wkroczy do pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych. Do końca lutego br. dyrektorzy byli zobowiązani ogłosić nowy regulamin naboru, a organy prowadzące postarały się o wykazy kierunków kształcenia. Zmian jest wiele i podobno wszystkie mają uatrakcyjnić powiatową oświatę. Jak nie rynkowo, to przynajmniej wizerunkowo...

Retusz na rynek

Powiat oświatowy / Retusz  na rynek

Zgodnie z założeniami rozporządzenia o ramowych planach nauczania przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym znajdą się przede wszystkim w klasie drugiej i trzeciej. W klasie pierwszej można zwiększyć liczbę godzin z języka polskiego, obcych nowożytnych i matematyki. Dyrektorzy jednak muszą przedstawić ofertę z planowanymi rozszerzeniami jeszcze przed rekrutacją.
– W naszej szkole odbyły się szerokie konsultacje zarówno z uczniami, jak i nauczycielami. Generalnie chodzi o to, żeby zaproponować takie kierunki, które będą odpowiadać oczekiwaniom przyszłych uczniów. Czy jednak sami uczniowie i ich rodzice potrafią wybrać ten właściwy kierunek? – zastanawia się dyrektor GiLO im Macierzy szkolnej, Jadwiga Ostrowska-Dźwigała.
Pytań jest więcej, nawet ze sfery podświadomości, ale chyba warto w tej sytuacji zaufać tym, którzy się na tym znają, czyli nauczycielom i dyrekcji szkół. Oferta liceum przy Pięknej pozwala wybrać tradycyjne już kierunki, ale z większą liczbą przedmiotów rozszerzonych, które są przeniesione do klasy II i III. Dzięki temu w klasie pierwszej kończy się wiele przedmiotów i od drugiej można skupić się na przygotowaniu do matury.
Przy okazji Macierzanka zaprasza na spotkanie z kandydatami do liceum 29 marca 2012 roku o 18.00 w świetlicy szkolnej.
Do zmian w nowym roku szkolnym przygotowują się także inne licea ogólnokształcące, które – mimo zapowiadanej przez powiat reformy oddzielenia szkolnictwa ogólnego od zawodowego – nadal prowadzą nabór w Ekonomiku, ZS-1 i ZS im. MSC. W sumie z Macierzanką będziemy mieli 16 oddziałów ogólniaka z jeszcze większą liczbą rozszerzeń profilowych – od klas humanistycznych, językowych, przedmiotów przyrodniczych i ścisłych aż po przysposobienie wojskowe, klasy europejskie i biznesowo-prawne.
W przyszłym roku wzrośnie (i to radykalnie) liczba oddziałów techników z całkiem nowymi zawodami. I tak przy Budowlanej będą kształcić renowatorów architektury, a przy 1 PLM – weterynarzy i analityków. To niewiele, bo dopiero w Siennicy i Janowie nastąpi boom zawodowych nowości. Siennickiemu samorządowi powiat proponuje technika rolnika, speców od turystyki wiejskiej, gazownictwa oraz urządzeń i systemów energii odnawialnej. Przenoszony do budynku CKU Janów nie zrzeka się agrobiznesu i architektury krajobrazu ani tym bardziej hotelarstwa i kelnerstwa, otrzymując w prezencie technika żywienia i usług gastronomicznych. Trzeba chyba będzie zmienić nazwę, bo agrotechnika tu absolutnie nie pasuje. W sumie technika oferują 22 oddziały kształcące w 28 zawodach, z których 10 to całkiem nowe i – jak myślą władze – prorynkowe kierunki.
W powiecie rośnie także znaczenie podstawowego kształcenia zawodowego. Wprawdzie 10 oddziałów zasadniczych szkół to jeszcze nie potęga, ale mogą cieszyć nowe zawody tj. pomocnik hotelowy w szkole specjalnej Budowlanki, monter elektronik w Mechaniku oraz fryzjer i fotograf w ZS im. MSC.
To na razie propozycje zarządu powiatu, które w środę 4 kwietnia zweryfikują powiatowi radni. Na sensację się nie zanosi, bo wszyscy zainteresowani pogodzili się już ze zmianami, nazywanymi w pewnych kręgach szkolną rewolucją. Nawet wójt Zieliński, który wreszcie nie będzie miał poczucia kupczenia Siennicą. Ma wreszcie oczekiwane zawody i tylko musi zadbać o nabór. Podobnie jak przejęte przez Mrozy liceum w zespole szkół z klasami medialnymi i obronnymi. To one będą walczyć o każdego gimnazjalistę i to nie tylko z własnej gminy.

Numer: 2012 11   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *