W Żakowie

Kolejny już rok Zespół Szkół im. Zawiszy Czarnego w Żakowie przystąpił do ogólnopolskiego programu szkoły bez przemocy, który ma uzmysłowić problem przemocy i agresji wśród młodzieży. Zaangażowanie uczniów i ich rodziców oraz wszystkich pracowników zaowocowało zdobyciem przez szkołę certyfikatu

Ryzyko do zera

W Żakowie / Ryzyko do zera

Dobra znajomość uczniów, brak anonimowości, możliwość szybkiego reagowania w niepokojących sytuacjach, a także współpraca z rodzicami i wieloma instytucjami niewątpliwie przyczynia się do tworzenia w szkołach atmosfery spokoju. Jak podkreśla Elżbieta Szubińska, szkolna koordynatorka ds. bezpieczeństwa, działania ograniczające problemy polegają także na kształtowaniu umiejętności dbania o siebie, o swoje zdrowie i rozwój, kształtowanie postawy życzliwości, szacunku i tolerancji wobec innych ludzi oraz zapobieganie zachowaniom ryzykownym.
Dlatego w obecnym roku szkolnym Zawiszacy uczestniczą w kolejnych ogólnopolskich programach i kampaniach promujących bezpieczeństwo. Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej biorą udział w „Klubie Bezpiecznego Puchatka”, dzięki któremu zapoznają się z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach, będą rozwijać umiejętność odpowiedniego zachowania w różnych sytuacjach i uświadamiać sobie niebezpieczne zdarzenia, jakie mogą zaistnieć w domu i szkole. Starsi uczniowie szkoły podstawowej zagłębiają się z kolei w tajniki komputera i uczą się zasad korzystania z internetu. Warsztaty szkoleniowe były zaś wynikiem współpracy nawiązanej z Gminną Biblioteką Publiczną w Siennicy, gdzie dzieci uczyły się, jak bronić się przed cyberprzemocą. Tam zostały uświadomione, dlaczego nie powinno się udostępniać w sieci swoich danych osobowych, a także dowiedziały się, co należy zrobić, kiedy padną ofiarą przemocy w cybersieci. 
Nieodzownym elementem działań profilaktycznych Zespołu Szkół im. Zawiszy Czarnego w Żakowie jest coroczne włączanie się do akcji policyjnej „Bezpieczna droga do szkoły”. Dlatego też niedawno do placówki zaproszony został przedstawiciel sekcji ruchu drogowego komendy stołecznej, aspirant Robert Bojarski, który przygotował spotkania wraz z prezentacjami multimedialnymi dla trzech grup wiekowych. Każda z nich miała inne kwestie. I tak młodsi uczniowie przypomnieli sobie jak poruszać się pieszo po drogach, by bezpiecznie dotrzeć do szkoły lub domu, omówili niezbędne części roweru i zasady jazdy rowerem, które wpływają na bezpieczeństwo rowerzysty.
Dowiedzieli się również jak postępować wobec obcych osób dorosłych, by nie narazić się na utratę życia lub zdrowia. Starsza grupa wiekowa rozmawiała z policjantem na temat kodeksu drogowego, a ściślej przepisów dotyczących posiadania i użytkowania rowerów oraz skuterów. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, a dzięki życzliwości policji w maju cała społeczność żakowska będzie mogła zobaczyć mobilne miasteczko, które będzie jedną z atrakcji festynu rodzinnego.
– To nasz kolejny krok w celu poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, a dzięki koordynatorowi działania te są przemyślane, kierowane do właściwych grup wiekowych, a następnie analizowana jest ich skuteczność – sumuje zadowolona z certyfikatu dyrektor Anna Duszczyk, podkreślając wpływ działań szkolnego koordynatora na jakość pracy szkoły. A przecież o to właśnie chodzi, żeby działania były skuteczne, a młodzi świadomi czyhających niebezpieczeństw.

Numer: 2012 09   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *