Halinów na peryferiach
Szkoła w Chobocie należy do mniejszych podstawówek w gminie Halinów. W celu zainteresowania rodziców szkołą i zdobycia nowych kandydatów dyrektorka Małgorzata Szklarska zorganizowała 18 lutego br. dzień otwarty
Otwarty Chobot
Tradycja nauczania podstawowego w tej miejscowości sięga lat okupacji. Współczesny budynek szkolny został oddany do użytku w 1967 roku. Obecnie jest wyremontowany i prezentuje się dobrze, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Ma 7 klas lekcyjnych oraz salę do lekcji w-f. Na zewnątrz uczniowie mają do dyspozycji trawiaste boisko do gry w piłkę nożną i asfaltowe do siatkówki. Dogodny dojazd do szkoły zapewnia droga asfaltowa.
Aktualnie w placówce edukuje się 40 uczniów w klasach od I do VI i 13 w klasie zerowej oraz 15 przedszkolaków. Siedmioro dzieci, w tym jedno w klasie zerowej, ma orzeczoną niepełnosprawność. Wiadomo, że na dzieci niepełnosprawne jest znacznie wyższa subwencja oświatowa, co rzutuje na średnie koszty kształcenia ucznia. Na rok szkolny 2012/2013 szkoła ma już zgłoszonych 18 kandydatów do pierwszej klasy. Placówka ma przyznane 7,5 etatu nauczycielskiego. W praktyce jest to 6 osób zatrudnionych na pełnym etacie i 5 pracujących w częściowym wymiarze godzin.
Z relacji dyrektorki przedstawionych zainteresowanym rodzicom wynika, że szkoła jest bezpieczna i przyjazna uczniom, a przy tym dobrze pilnowana. Kadra nauczycielska posiada wysokie kwalifikacje zawodowe – większość to nauczyciele dyplomowani. Roczne wyniki nauczania są dobre. Sprawdziany uczniów VI klasy mieściły się w granicach 28-35 punktów na 40 możliwych. Uczniowie zdobywali laury w konkursach recytatorskich, plastycznych, teatralnych i matematycznych. Z zajęć pozalekcyjnych prowadzone są zajęcia muzyczne, plastyczne, teatralne, nauki języka angielskiego i gimnastyka korekcyjna.
Dzieci z klasy zerowej pod opieką Grażyny Ruty zaprezentowały gościom barwne przedstawienie, oparte na znanej bajce „Czerwony kapturek”. Wspaniale wcieliły się w role: czerwonego kapturka – Ola Woźnica, wilka – Wojciech Kłusek, babci – Julia Kalińska i gajowego – Dawid Siudek. Natomiast dzieci klas starszych przedstawiły znakomicie „Wojnę trojańską”. Spektakl przygotowały nauczycielki Renata Gałecka i Agata Grabin-Głuchowska. W czasie, gdy odbywały się przedstawienia, rodzice mogli także obejrzeć klasy, zapoznać się z zajęciami, obejrzeć kroniki szkoły z lat 1989-2011 i porozmawiać z dyrektorką, nauczycielami oraz wychowawcami.
Otwarty dzień szkoły spotkał się z dużym zainteresowaniem rodziców. Oby podobne mieli radni oraz władze gminy i nie umniejszali dobrego imienia szkoły.
Numer: 2012 09 Autor: (fz)
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ