Latowicz – Iwowe

W lutym 1944 roku żandarmeria niemiecka z posterunku w Latowiczu krwawo rozprawiła się z mieszkańcami wsi Iwowe. W wyniku pacyfikacji zamordowano 7 osób związanych z Armią Krajową. W bieżącym roku obchodzona była 68. rocznica tamtych wydarzeń

Pamięć odnowiona

Latowicz – Iwowe / Pamięć odnowiona

Po nieudanej próbie odbicia przez oddziały AK uwięzionych Polaków w budynku Szkoły w Latowiczu, w lutym 1944 roku, Niemcy wściekle penetrowali polskie podziemie na terenie powiatu Mińsk Mazowiecki. Na skutek zdrady, pochodzącej najprawdopodobniej od pseudo wysiedlonych, Niemcy 24 i 25 lutego dokonali aresztowań w Iwowem. Na miejscu zastrzelili Kazimierza Zaborowskiego, a braci Władysława oraz Bronisława Kosutów i ich ojca Jana oraz Kazimierza Ositka i Jana Pazura zawieźli do Latowicza i poddali okrutnemu śledztwu. Zmasakrowane zwłoki braci Kosutów i Kazimierza Ositka w kilka dni po aresztowaniu ludzie napotkali porozrzucane w lesie, trudne do rozpoznania. Pozostali zginęli najprawdopodobniej na Pawiaku w Warszawie. Łącznie w okresie okupacji hitlerowskiej zginęło 11 mieszkańców Iwowego. O nich to mówi tablica epitafijna odsłonięta na budynku Szkoły Podstawowej w Iwowem w lutym 1996 roku.
Tegoroczne obchody 68. rocznicy wydarzeń w Iwowem zorganizowała dyrektorka szkoły Agnieszka Mikulska i wójt gminy Borowie Wiesław Gąska. W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe kombatantów AK obwodu Mewa-Kamień z Mińska, Warszawy i Latowicza oraz obwodu Gołąb z Garwolina i miejscowej straży pożarnej. Kombatantów AK reprezentowali m.in.: Tadeusz Witek z mińskiego koła obwodu Mewa-Kamień i Krystyna Sienkiewicz ps. Pol z warszawskiego koła tego obwodu  oraz Marian Cabaj z obwodu AK „Gołąb”. Władze powiatu garwolińskiego reprezentował starosta Marek Chciałowski, a gminę Latowicz – wójt Bogdan Świątek-Górski, natomiast starostę mińskiego – płk Tomasz Górny, szef zarządzania kryzysowego powiatu. W uroczystości liczny udział wzięli mieszkańcy Iwowego i Lalin, w tym wdowa po Władysławie Kosucie – Helena i ich córka Teresa Kopa wraz z mężem.
Koncelebrowaną Mszę świętą za poległych żołnierzy AK obwodu Mewa-Kamień, a szczególnie za zamordowanych w Iwowem odprawili proboszcz parafii Latowicz ks. Ryszard Mierzejewski i proboszcz parafii Borowie ks. Stanisław Staręga.
Delegacje w asyście pocztów sztandarowych złożyły kwiaty pod tablicą epitafijną, przy której wartę honorową pełnili strażacy z młodzieżowej drużyny OSP. Uczniowie pod opieką Bożeny Gajowniczek wystąpili w programie artystycznym, na który składały się wiersze, pieśni żołnierskie i powstańcze. Na uwagę zasługuje Weronika Bogusz z klasy VI, która wyróżniała się piękną dykcją i śpiewem.
Obecny na uroczystości Sekretarz Generalny Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych płk dr Stanisław Całka dokonał odznaczeń medalem „Za zasługi dla ZKRP i BWP” przyznanym przez Prezesa Zarządu Głównego tej organizacji – płk. inż. Henryka Strzeleckiego. Otrzymali je: ks. kan. Stanisław Staręga, Alicja Szaniawska – przewodniczącą rady gminy Borowie, Artur Piętka – kustosz Muzeum 7.PUL w Mińsku i Bożena Gajowniczek. Jednocześnie udekorował autora tego artykułu Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” przyznanym przez Ministra Obrony Narodowej.
W ramach wolnych wystąpień. przemawiali m. in posłowie Stanisława Prządka i Grzegorz Woźniak oraz starosta Marek Chciałowski. Wszystkim za obecność, a nauczycielom za pomoc w organizacji uroczystości i dzieciom za wspaniałe występy podziękowała dyrektor Agnieszka Mikulska, zapraszając gości na obiad.

Numer: 2012 08   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *