VI Siedlecka Jesień Poezji
Od 18 października trwa VI Siedlecka Jesień Poezji. W programie przewidziane są spotkania autorskie, turnieje poetyckie, konkursy, spektakle teatralne. A przede wszystkim wieczory poezji organizowane w siedleckich szkołach przez członków obu klubów literackich działających w Siedlcach, czyli „Ogrodu” i grupy „Witraż”.
Słotne duchy
Oprócz prezentacji w szkołach zorganizowano też imprezy dla szerszej publiczności jak wieczór autorski i wernisaż Elizy Krawczuk pod tytułem „A świat ma skrzydła…”. Gdzie wystąpili gościnnie: Iwona Kobylińska (śpiew) i Maciej Margun (pianino). Nie zawiódł też Teatr Es wystawiając „Bezstronny spis okoliczności” wg poezji Tomasza Gluzińskiego.
W środę Klub Literacki „Ogród” zorganizował spotkanie autorskie z Ernestem Bryllem, a przy okazji promocję jego tomiku „Na ganeczku snu”. Na samym początku spotkania mieliśmy okazję usłyszeć kilka utworów autora w wykonaniu Magdaleny Madziar, Tomasza Salacha i Waldemara Koperkiewicza. Całość poprowadził Eugeniusz Kasjanowicz. Po muzycznym wstępie sam Ernest Bryll czytał wybrane utwory z tomiku, dopowiadając ich historię i dziwiąc się jak wiele jeszcze sensów w jego wierszach jest skrytych. Autor odpowiedział też na pytanie dla twórcy zasadnicze: dlaczego tworzy, dlaczego pisze wiersze? Mianowicie dla tych około 60 osób, których nazwiska notuje skrzętnie w pamięci, dla których jego utwory coś znaczą, które odegrały jakąś ważną rolę w ich życiu. I jeszcze dlatego, że „poezja jest po to, żeby nie było niczego”. Ona sama wystarczy, zastąpi wszystko, nie potrzeba do niej nawet kartki i ołówka. Potrzeba tylko trochę tej jesiennej ciszy, żeby się w nią wsłuchać.
Szkoda, że do tego przedsięwzięcia, jakim jest Siedlecka Jesień Poezji nie włączył się Uczelniany Ośrodek Kultury AP. Bo jeśli recital Tomasza Salacha albo wieczór autorski Magdy Przywoźnej i Eugeniusza Kasjanowicza miał być nawiązaniem do tej imprezy, to było cieniutko - zwłaszcza, że kilka tysięcy studentów liczy sobie sam wydział humanistyczny. A może jednak godzina 20.00 to za późno na słuchanie poezji?
Nie koniec to jednak Siedleckiej Jesieni Poezji, bo już w pierwszym tygodniu listopada zapowiada się XV Konkurs Recytatorów i Śpiewających Poezję i rozstrzygnięcie XIII Ogólnopolskiego Konkursu „Człowiek-Dobro-Piękno”
Numer: 2005 45 Autor: (el)
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ