Dobre energetyczne

Już od kilku lat w gminie Dobre rodzi się nadzieja na pozyskiwanie energii elektrycznej z wiatraków i dodatkowych wpływów do budżetu gminy z tytułu podatku od urządzeń

Wiatrakowa szansa

Dobre energetyczne / Wiatrakowa szansa

Swego czasu Dobre podjęło uchwałę intencyjną w sprawie możliwości zainstalowania na terenie gminy energetycznych turbin wiatrowych. Przedsięwzięcie takie wiąże się z opracowaniem odpowiednich planów geodezyjnych jak: studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, a w efekcie decyzji środowiskowej od wójta.
Na sesję rady gminy 8 lutego przyjechali przedstawiciele firmy Green Power Development z Krakowa, ażeby w sposób wizualny przekonać radnych i sołtysów co do słuszności przedsięwzięcia. Według wywodów kierownika projektu Pawła Koniecznego inwestycja tego typu może być zlokalizowana w odległości co najmniej 700 m od najbliższej zabudowy mieszkaniowej i 200 m od lasu. W gminie Dobre firma już rozpoczęła pomiary siły wiatru, które będą trwały przez rok, w celu ustalenia mocy turbin energetycznych. W zainteresowaniu firmy leżą obszary w okolicach wsi Czarnogłów, Nowa Wieś i Wólka Kokosia. Byłaby możliwość zainstalowania do 8 turbin wiatrowych o mocy do 3MW każda. Pod każdą turbiną potrzeba 400 m2 powierzchni pod fundament i 700 m2 przestrzeni na obracanie skrzydeł wirnikowych oraz około 600 m2 drogi dojazdowej. Łącznie z racji 1 turbiny utracony grunt rolny wynosi 1700 m2. Z tym, że droga dojazdowa potrzebna jest tylko na okres budowy, a później rolnicy mogą ją wykorzystywać do dojazdów do własnych pól, bowiem rolniczy charakter terenów zostaje utrzymany. Oprócz korzyści ekologicznych i ekonomicznych elektrownie wiatrowe stwarzają nowoczesny park krajobrazowy pozbawiony zanieczyszczeń, jakie towarzyszą elektrowniom np. węglowym.
Proces przygotowania projektu powstania systemu elektrowni wiatrowych trwa długo, bo do 5 lat, a przewidywany czas eksploatacji to 25 lat. Gmina podejmująca takie wyzwanie staje się nowoczesna. Podatek lokalny od urządzeń wynosi 2% ich wartości i wzmacnia dochody budżetowe. Gmina mogłaby liczyć na ok. 0,5 mln podatku. Natomiast właściciele nieruchomości otrzymają czynsz dzierżawny za przejścia przez grunt, czyli za fundamenty, ramiona wirników, przebiegi kabli itp. na podstawie indywidualnych umów.
Na pytania radnych – co będzie jak mieszkańcy nie będą się godzić na powyższe rozwiązania – odpowiedź była jedna – nikt nikogo nie będzie na siłę uszczęśliwiał. Całość sprawy wymaga zgody mieszkańców, rady gminy i wójta. Sprawa wymaga wiedzy, świadomości i rozsądku, ale w tym wypadku wygląda na to, że kto pierwszy ten lepszy. W krajach zachodnich jak Dania, Holandia czy Niemcy ponad 30% stanowi energia odnawialna, pochodząca z siły wiatrów. Hasło „energetyka wiatrowa szansą rozwoju gminy Dobre” jest jak najbardziej realne.

Numer: 2012 07   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *