Utrwalanie pamięci
Przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego płk Ignacy Wieczorek 1 lutego br. zaprosił swoich członków oraz przyjaciół i działaczy społecznych do Muzeum Ziemi Mińskiej na spotkanie opłatkowe. Na raut kończący okres świąt Bożego Narodzenia przybyło ok. 100 gości
Raut prezydencki

Pułkownik Ignacy Wieczorek był przez 27 lat przybocznym urzędnikiem Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Jako wierny sługa szerzy w ciągły sposób pamięć o swoim przełożonym tragicznie zmarłym w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 roku. Już w październiku 2010 roku doprowadził do powstania i odsłonięcia w Mińsku przy ul. Warszawskiej i Bankowej pomnika prezydenta. Po ilości przybyłych na spotkanie znanych osób w mieście i powiecie mińskim można stwierdzić, że płk Wieczorek cieszy się dobrą opinią, a pamięć o zmarłym prezydencie jest żywa. Wśród przybyłych gości znaleźli się m. in.: gen. Roman Harmoza – Honorowy Obywatel Miasta Mińsk Mazowiecki, dowódcy jednostek wojskowych z terenu mińskiego garnizonu, miejscy i powiatowi radni, wysokiej rangi byli i obecni urzędnicy samorządu lokalnego, działacze stowarzyszeń regionalnych i wiele innych osobistości. Przybyli także członkowie Bractwa Kurkowego im. J.Kilińskiego z Warszawy.
W części opłatkowej dyrektor Niepublicznego Przedszkola w Kraolinie Marek Nowicki odczytał z ewangelii według św. Łukasza werset dotyczący narodzenia Jezusa. Druhowie ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej roznieśli opłatek. Nastąpiło składanie sobie wzajemnych życzeń. Brat płk. Wieczorka, Sylwester przypomniał losy Prezydenta Kaczorowskiego, który już w roku 1941 otrzymał w Białymstoku od NKWD karę śmierci za przynależność przed wojną do harcerstwa polskiego. Natomiast Ignacy opowiedział swoją historię spotkania z Kaczorowskim i zostania jego przybocznym urzędnikiem. Następnie gromko zaśpiewano kilka polskich kolęd. Nie obyło się także bez „Stu lat” dla solenizanta. Przy ciastkach, kawie i herbacie była sposobność wzajemnych pogawędek i wspomnień, które zakończyły ten wyjątkowo udany wieczór.
Numer: 2012 06 Autor: Franciszek Zwierzyński
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ