Na gminnych scenach
Mimo początku lutego na scenach gmin i powiatu wciąż kolędują zwolennicy wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. Kolędowe konkursy i koncerty organizują nawet osoby, które dotychczas nie miały żadnego wpływu na kulturę, jak dębska radna Renata Karpińska
Wciąż kolędują

Piękna, słoneczna choć bardzo mroźna niedziela zgromadziła w gościnnym Domu Kultury w Chrośli młodszych i starszych wykonawców – artystów, miłośników polskich kolęd i pastorałek. Pierwszy gminny ich przegląd odbył się dzięki zaangażowaniu pomysłodawczyni imprezy Renaty Karpińskiej – radnej dębskiej gminy, do której przyłączył się dom kultury w Chrośli, stowarzyszenie Przyjazne Dębe, Grzegorz Ruta ze sprzętem nagłośnieniowym i honorowo wójt Kalinowski.
Już przed godziną 16.00 gościnne mury domu kultury stały się miejscem na tyle wesołym co nostalgicznym. To za sprawą przybycia artystów, którzy w liczbie 34 solistów i zespołów przyjechali z różnych wsi i szkół gminy Dębe Wielkie. Konkurs prowadzili radni – wspomniana Renata Karpińska i Krzysztof Górnik, a jury z wójtem i dyrektorami gminnych szkół – Jolantą Kościuch, Krzysztofem Rekiem, Katarzyna Rosochacką, Teresą Pogorzelską i Danutą Graboś (w zastępstwie Wiesławy Popławskiej) oceniało dobór repertuaru, intonację, ogólne wrażenie artystyczne, a także znajomość tekstu.
Według komisji wykonawcy zarówno młodsi, jak i starsi wykazali niezwykły profesjonalizm zarówno w przygotowaniu występu jak i zaprezentowaniu swych umiejętności wokalnych oraz artystycznych na scenie.
Najlepiej zrobiły to w kategorii do 6 lat Blanka Brewczyńska i Ola Szulik z przedszkola „U cioci Ewy” z pastorałką „Weseli Anieli” przed Alicją Turkowicz w kolędzie „Boże Narodzenie” i Piotr Nowak w „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.
Wśród uczniów SP zwyciężyła Magdalena Puła pastorałką „Jeden dzień w roku”. Drugi był zespół „Igraszka” ze Szkoły Podstawowej w Rudzie, a trzecia – tajemnicza Kasia z zespołem.
Wystąpiła także młodzież i dorośli, a najbardziej spodobała się „Cicha noc” Ewy Rucińskiej, potem „O gwiazdo Betlejemska” Pauliny Cudnik i zespół Emilianki. Wszyscy uczestnicy odebrali pamiątkowe dyplomy (dzieci również słodycze), a zwycięzcy – statuetki grających aniołów.
– I chyba nikt nie miał wątpliwości, że pierwszy gminny przegląd kolęd i pastorałek można nazwać niezwykłym widowiskiem artystycznym, które zapadnie w pamięci wszystkim wykonawcom i widzom. Dzięki pomysłowi i zaangażowaniu organizatorów mroźna niedziela dostarczyła niezwykle gorących emocji – podsumowują zadowoleni goście przeglądu kolęd.
Numer: 2012 06 Autor: J. Zbigniew Piątkowski
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ