Mińsk Mazowiecki powoli staje się miastem akademickim, a nawet... podyplomowym. To za sprawą porozumienia powiatu mińskiego z Politechnika Warszawską. Właśnie 19 stycznia 2012 r. w siedzibie starostwa podpisano wiążącą obie strony umowę o uruchomieniu jeszcze w tym roku studiów podyplomowych przy ul. Budowlanej
Wyższa przestrzeń

Gospodarka przestrzenna w praktyce (GPwP) – to nazwa kierunku, na którego sukces liczą władze uczelni i powiatu. Kryją się za nimi konkretne osoby – dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii prof. inż. Witold Prószyński, kierownik Katedry Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku Przyrodniczym prof. Alina Maciejewska z Politechniki Warszawskiej oraz starosta Antoni J. Tarczyński ze swoim zastepcą Krzysztofem Płochockim z powiatu mińskiego. Warto te nazwiska zapamiętać, bo to przede wszystkim od nich zależał będzie sukces lub klapa mińskiego mini-kampusa.
Studia prowadzone będą przez Wydział Geodezji i Kartografii PW i są adresowane do wszystkich osób z wyższym wykształceniem, ale koniecznie zainteresowanych problematyką praktycznej, czyli stosowanej gospodarki przestrzennej. Nietrudno zgadnąć, że będą to przede wszystkim zatrudnieni w urzędach miast i gmin referenci zajmujący się zagadnieniami z zakresu zagospodarowania przestrzennego. Wcale to nie znaczy, że z możliwości zdobycia nowego zawodu nie mogą skorzystać absolwenci innych kierunków technicznych, a nawet filologicznych. Rekrutacja będzie więc otwarta, a o przyjęciu zdecyduje kolejność zgłoszeń. Studia podyplomowe zaplanowane są na dwa semestry, a zajęcia odbywać się będą w formie trzydniowego (czwartek, piątek i sobota) zjazdu w miesiącu.
Uczelnia liczy na co najmniej 25 osób, jednak nie potrafi jeszcze oszacować kosztów nauki. Wiadomo tylko, że nie będą niskie, bo program nastawiony jest nie na wykłady, a zajęcia praktyczne.
Zajęcia prowadzone będą przez pracowników Politechniki Warszawskiej oraz specjalistów zewnętrznych, mających duże praktyczne doświadczenie w problematyce praktycznych kontekstów zagospodarowania przestrzeni. Tak więc bazując na wiedzy teoretycznej z wykładów, uczestnicy w ramach ćwiczeń rozwiążą rzeczywiste problemy dotyczące opracowywania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i decyzji o warunkach zabudowy. Wynika to z programu nauczania, który zawiera zagadnienia dotyczące gospodarki przestrzennej ze szczególnym uwzględnieniem aspektów prawnych oraz systemów informacji przestrzennej, w tym nauka programu GIS, czyli systemu zielonych inwestycji.
To główne założenia mińskiej podyplomówki. Są i szczegóły, które ujawnili goście z PW. Dziekan po dżentelmeńsku oddawał głos profesor Maciejewskiej, a ta – oprócz radości z podpisania umowy – wskazywała na uzasadniony wybór Mińska, choć chciały spółkować także inne miasta. Ważny jest również fakt, że otwarcie GPwP nie zamyka drogi do stworzenia w Mińsku Mazowieckim licencjatu o kierunku równie atrakcyjnym i pożądanym na miejscowym rynku pracy.
Jak więc dobrze pójdzie, przy Budowlanej będziemy mieli sześć szkół. Oprócz istniejących GM-2, ZS-1, CKU i CKP dojdzie kampus politechniki i ZSA w Janowie. Wszystko w celu zniwelowania szkolnego niżu demograficznego i odciążenia budżetu powiatu, który aż 60 procent wydatków łoży na oświatę.
Numer: 2012 04 Autor: J. Zbigniew Piątkowski
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ