Złote pary Siennicy

Nierozłączną częścią świąt Bożego Narodzenia są prezenty. Mniejsze czy większe zawsze mają na celu wywołanie uśmiechu na twarzy obdarowanego. Udało się to wójtowi Siennicy Grzegorzowi Zielińskiemu, który na tydzień przed Wigilią w imieniu prezydenta RP obdarował medalami pary, obchodzące 50-lecie pożycia małżeńskiego. Takiego prezentu na pewno nie zapomną nigdy

Medale na święta

Złote pary Siennicy / Medale  na święta

Piątek, 16 grudnia 2011 roku to wyjątkowa data dla aż 21 par z siennickiej gminy. Zapadnie im ona w pamięci nie tylko z powodu uroczystości, na jaką zaprosił ich wójt Zieliński, ale przede wszystkim rodzinnej atmosfery, którą stworzono w niewielkiej sali urzędu gminy. Ścisk nie przeszkadzał, bo jubilaci znali się wzajemnie na tyle, by w bliskości cieszyć się wspólną rocznicą. A na tańce i tak niestety nie pora, bo przedświąteczny czas to adwentowe oczekiwanie. Mimo to wójt wraz z sekretarz gminy Wiesławą Pieńkowską pokusili się o cichutko odgrywany weselny marsz który co i rusz zagłuszały życzenia i rozmowy, a sami jubilaci odśpiewali kilka biesiadnych piosenek.
Cieszyła ich nie tylko uroczysta atmosfera, ale też pogoda, która nie pokrzyżowała im planów. Nie sprzyjało za to zdrowie. Z powodu słabego samopoczucia małżonek aż 2 złotych jubilatów musiało odebrać medale samotnie, a i z zaproszonych przez szefową USC Elwirę Cabaj 21 par w sali urzędu pojawiło się 19.
Na należne im medale za małżeńską wytrwałość niektórzy z nich musieli długo czekać. Najdłużej – Urszula i Henryk Przasnekowie, którzy złote odznaczenia otrzymali z 5-letnim opóźnieniem, czyli w brylantową rocznicę. Zaraz za nimi byli Marianna i Jerzy Szumińscy, którzy ślub brali 14 stycznia 1961 roku. Medalowy prezent przedświąteczny był za to idealnie trafiony dla Marianny i Stanisława Żołądków, którzy swoje złote gody obchodzili dokładnie w dzień gminnej uroczystości.
Rok, w którym złote pary wypowiadały sakramentalne „tak” wpisał się do polskiego kalendarium m.in. dzięki narodzinom 30-milionowego Polaka. Sienniccy nowożeńcy nie kwapili się jednak do bicia tego rekordu. Razem wydali na świat 54 potomków, którzy wynagrodzili im to aż 119 wnukami i 10 prawnukami. Najwięcej dzieci – siedmioro – dochowali się Celina i Tadeusz Wiąckowie, o jedno mniej mieli Marianna i Kazimierz Michalikowie, a o czwórkę postarały 2 pary – Zofia i Stanisław Antosiewiczowie oraz Janina i Tadeusz Zwierzowie. Jedynie Joanna i Zygmunt Czyżowie nie wydali na świat potomka, choć nie przeszkodziło im to w miłości spędzić ze sobą 50 lat. Jak mówili, receptą na małżeńskie szczęście jest zgoda i cierpliwość, której młodym przeważnie teraz brakuje.
Niektórym ze złotych jubilatów nie spieszyło się do ołtarza. Najmłodszymi pannami młodymi były 18-letnie Zofia Antosiewicz, Anna Dziugieł, Urszula Przasnek i Janina Przyborowska, a najdłużej z wyborem odpowiedniego kandydata zwlekała Maria Bątruk, która wyszła za 6 lat młodszego Tadeusza. Nie był on jednak najmłodszym panem młodym. Tytuł odebrał mu Albin Bąk, który przed ołtarzem stanął w wieku 20 lat, biorąc sobie za żonę również starszą, choć tylko o 2 lata, Mariannę. Najdłużej ze ślubem czekało natomiast aż 6 kawalerów – Stanisław Antosiewicz, Wincenty Dziugieł, Czesław Panceleusz, Stanisław Przyborowski, Aleksander Przybysz i Kazimierz Słodownik. Panowie sakramentalne „tak” wypowiedzieli, mając dokładnie 27 lat.
Wiek nie jest jednak ważny, gdy w grę wchodzi prawdziwe uczucie. A takim właśnie darzą się siennickie złote pary. Przyłączamy się więc do życzeń wójta Zielińskiego, by równie szczęśliwi dotrwali diamentowych godów i zapraszamy do naszej redakcji po odbiór pamiątkowych zdjęć.

Złote pary Siennicy
Zofia i Stanisław Antosiewiczowie z Lasomina
Marianna i Albin Bąkowie z Siennicy
Maria i Tadeusz Bątrukowie z Siennicy
Janina i Witold Chmielewscy z Łękawicy
Joanna i Zygmunt Czyżowie z Grzebowilka
Witolda i Stanisław Czyżkowscy z Siennicy
Cecylia i Stanisław Domańscy z Zalesia
Anna i Wincenty Dziugłowie z Kątów
Marianna i Kazimierz Michalikowie z Nowej Pogorzeli
Zofia i Czesław Panceleuszowie z Nowego Starogrodu
Teresa i Stanisław Pawlikowscy z Siennicy
Marianna i Stanisław Popisowie z Pogorzeli
Janina i Stanisław Przyborowscy z Grzebowilka
Zofia i Aleksander Przybyszowie z Zalesia
Janina i Kazimierz Słodownikowie z Nowego Zglechowa
Marianna i Jerzy Szumińscy z Siennicy
Helena i Stanisław Wiąckowie z Siennicy
Celina i Tadeusz Wiąckowie z Grzebowilka
Janina i Tadeusz Zwierzowie z Nowodzielnika
Marianna i Stanisław Żołądkowie z Nowego Zglechowa

Brylantowa para
Urszula i Henryk Przasnkowie z Nowej Pogorzeli

Numer: 2012 01





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *