Warcaby w Mińsku

Od 23 do 29 grudnia w Zespole Szkół Ekonomicznych rozgrywano mistrzostwa świata w warcabach juniorów, które zorganizowali Światowa Federacja Warcabowa, Polski Związek Warcabowy, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki, MOSiR oraz mińskie Starostwo Powiatowe

Mistrzowie nad Srebną

Warcaby w Mińsku / Mistrzowie  nad Srebną

Do Mińska Mazowieckiego przyjechało pięćdziesięciu dwóch zawodników z jedenastu krajów, by rywalizować o miano najlepszego warcabisty świata. Uczestnicy mieli do rozegrania dziewięć rund. Zawody sędziowali Francuz Henri Macaux z asystentem Łukaszem Kosobudzkim.
Wśród chłopców mistrz wykrystalizował się już przed ostatnią turą gier. Swój pierwszy tytuł mistrza świata zdobył dziewiętnastoletni Ajnur Szajbakow. – To dopiero drugi taki tytuł w mojej karierze, bo w 2005 roku zostałem mistrzem Europy – mówił Rosjanin, który w warcaby gra już od dwunastu lat. Drugie miejsce przypadło Holendrowi Roelowi Boomstra, a trzecie zgarnął jego rodak Martijn van Ijzendoorn.
W kategorii dziewcząt najlepsza okazała się Olga Fedorowicz z Białorusi. Tuż za nią uplasowała się jej siostra Darja, a trzecie miejsce zdobyła Rosjanka Ayyyna Sobakina.
W mistrzostwach Polskę reprezentowały trzy zawodniczki i czterech zawodników. W klasyfikacji końcowej chłopców najwyżej, bo na wysokim 6. miejscu znalazł się Władysław Deliga. Jako 17. zawody ukończył Mateusz Piątek, a Marcin Dernoga i Szymon Morzy finiszowali odpowiednio na miejscach 21. i 22. Natomiast wśród dziewcząt Arleta Flisikowska zajęła jedenastą lokatę, Marta Stangret była osiemnasta, a Ewa Kosobudzka – dwudziesta pierwsza.
Na ceremonii zamknięcia mistrzostw obecni byli prócz uczestników, sędziów i trenerów również goście, starosta Antoni Jan Tarczyński, burmistrz miasta Marcin Jakubowski, dyrektor MOSiRu Robert Smuga i dyrektor ZSE Elżbieta Wieczorek. Zawodnikom z podium wręczono okazałe puchary, medale oraz upominki, ponadto każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom. Ogromne uznanie należy się pracownikom MOSiR-u, którzy razem z Tadeuszem Kosobudzkim czuwali nad sprawnym przebiegiem turnieju.

Numer: 2012 01   Autor: (ip)