Konkurs szopek 2011

Świąteczne konkursy plastyczne cieszą się od zawsze powodzeniem. Tym razem MDK zaanonsował budowanie bożonarodzeniowych szopek, które każdy musiał dostarczyć do 5 grudnia, by komisja miała czas ocenić je do piątku, 16 grudnia. O mały włos  Katarzyna Milewska z GM-2, Barbara Szczepanik z LP, Michał Skrzyński oraz Bartosz Dyżakowski i Elżbieta Dunajewska z MDK nie pogubili się w gąszczu stylów i form wyrazu...

Zalew kunsztów

Konkurs szopek 2011 / Zalew kunsztów

Pałacowa galeria  nie widziała jeszcze tylu noworocznych konstrukcji i budowli, które wyobrażały betlejemską szopkę. Dzieła zachwycały inwencją i techniką wykonania, a także oryginalnością i niebanalną wyobraźnią. Przeważały tradycyjne formy z drewna i siana, ale były także twory z masy solnej, ziaren, makaronu i... byle czego. Wielkie olśniewały iluminacją, mniejsze – precyzją. Nic dziwnego, że jury oniemiało  z wrażenia i przeraziło się, mając do wyboru tylko po trzy miejsca na podium w czterech grupach wiekowych i kilka wyróżnień.
Przybyli na galę wręczenia nagród goście gnieździli się w sali teatralnej jak ich dzieła w sąsiedniej galerii, którą pracownicy MDK otworzyli dopiero po ceremonii nagradzania dyplomami i upominkami.
Najmłodsi pracowali zespołowo, a wśród przedszkolaków wygrały maluchy z PM-2 prowadzone przez Bożenę Kowalik i Agnieszkę Ratkowską. Szopkowe srebro przypadło zerówce w Wielgolesie z Jadwigą Sikorą, a brąz – PM-3 z Mińska Mazowieckiego pod opieką Barbary Rokickiej i Katarzyny Chróścik. Wyróżniono Mini Raj, Świat Odkrywców i Kleksika.
Wśród młodszych artystów szkół podstawowych wszystkie nagrody zgarnęli niemińszczanie – z Wielgolasu, Żakowa i Ładzynia, a do wyróżnionych dołączyło Podciernie, powtórnie Ładzyń i Kałuszyn. Do pracy motywowały ich nauczycielki – Iwona Prus, Elżbieta Szubińska, Anna Królikowska, Małgorzata Wardzyńska-Soćko, Urszula Dzido i Krystyna Sęktas.
Szansę na indywidualny sukces otrzymali uczniowie starszych klas SP i gimnazjaliści. Tutaj chłopcy nie ustępowali dziewczętom, co można uznać za prawie precedens. I tak w grupie kl. IV-VI drugi Adam Masny z Halinowa i trzeci Maciej Szuba z Dąbrówki byli za Aleksandrą Kowalczyk z Jeruzala. Wyróżnienia przyznano Bernardowi Więchowi z SP-3 w Sulejówku, Ligii Legenzie z SP-6 w Mińsku Mazowieckim oraz Annie Bodeckiej z Jakubowa. W tej grupie opiekunkami były również nauczycielki – Mirosława Malka, Milena Chróścik, Marzena Kozak, Ewa Kowalczyk, Małgorzata Tomkiewicz i Elżbieta Leś-Sowa.
Najdziwniejsze szopki konstruowali gimnazjaliści, a wśród nich Przemek Jackowski z Siennicy, którego dzieło było wielkości... spłaszczonej paczki zapałek. Jednak do gustu jury bardziej przypadła szopka Agnieszki Osińskiej z Latowicza pod opieką Krystyny Wołkowieckiej. Trzecie miejsce zdobyła Aleksandra Rosa z Halinowa (op. Milena Chróścik), a wyróżnienia – Daniel Boguszewski z GM w Hucie Mińskiej, Marta Mirosz z Zamienia i Klaudyna Soczewska z Siennicy.
Ciekawostką była nagroda specjalna dla Elżbiety Gałązki z WTZ Caritas, nagrodę dyrektora MDK zdobył Krzysztof Kot z Siennicy, a instruktorom najbardziej podobała się szopka Krzysztofa Krawczaka z GM w Niedziałce.
Galę uświetniło wspólne zdjęcie, ale bez szopek, które wciąż okupowały galerię. Wnet i tam zapanował tłok nie do przejścia i zgiełk nie do przekrzyczenia. Przeważały zachwyty, ale też narzekania, że wiele piękności nie można było z bliska zobaczyć. Wyraźnie galeria na taką wystawę jest za mała, a pomieszczenia po bibliotece służą nowożeńcom i grupom warsztatowym. A przecież miało być luźniej...
Wystawa będzie czynna do końca grudnia, więc warto spróbować.

Numer: 2011 52   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *