W gminie Siennica

Wieś Starogród w gminie Siennica, obok mroziańskiego Grodziska, należy do najstarszych miejscowości na wschodnim Mazowszu. Badania archeologiczne dowiodły istnienia tutaj osadnictwa z okresu 500-200 lat p. n. e. Wielowiekowa historia sprawia, że mieszkańcy tej miejscowości są silnie ze sobą zintegrowani i pamiętają o rodakach, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny

W hołdzie przepadłym

W gminie Siennica / W hołdzie przepadłym

O pamięci świadczą pomniki, kapliczki i tablice epitafijne stojące w różnych częściach Starogrodu. W bardzo dużym stopniu w akcji upamiętniania ludzi i zdarzeń z tego terenu wpisał się rodak starogrodzki, liczący ponad 80 lat, emerytowany pułkownik WP Stanisław Całka. To za jego sprawą ufundowano i odsłonięto na budynku szkoły podstawowej kolejną tablicę pamięci. Tym razem dla trzech żołnierzy poległych w obronie wolności i  niepodległości Polski w okresie II wojny światowej. Są to: śp. porucznik Józef Duszczyk s. Marcina lat 34 – były kierownik Publicznej Szkoły Powszechnej w Starogrodzie w latach 1934-1935, który poległ w obronie granicy wschodniej we wrześniu 1939 roku; następnie kapral Stanisław Sadowski s. Jana lat 24 poległy w bitwie nad Narwią w 1939 roku oraz plutonowy Jan Sadowski s. Franciszka ps. ,,Iglica”, lat 34, były dowódca ZWZ-AK placówki Starogród i Nowy Starogród, który poległ pod Budziskami w gminie Latowicz w 1944 roku.
W ostatnim czasie odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy, a jej organizatorem była dyrektorka szkoły Maria Żukowska. Wybrano dzień nauki szkolnej, żeby dzieci przeniosły pamięć o tych ludziach i wydarzeniach następnym pokoleniom. Po odśpiewaniu hymnu państwowego poczet w składzie: wójt gminy Siennica Grzegorz Zieliński, córka por. Józefa Duszczyka – Maria Rusak, brat kpr. Stanisława Sadowskiego – Tadeusz Sadowski, bratanek plut. Jana Sadowskiego – Michał Zieliński oraz płk Stanisław Całka dokonał odsłonięcia tablicy. Okolicznościową modlitwę poprowadził, tablicę poświęcił i wygłosił Słowo Boże miejscowy proboszcz ks. Tomasz Osiadacz.
Pułkownik Całka w swoim przemówieniu nakreślił sylwetki poległych i okoliczności ich śmierci podkreślając, że nie mają swoich grobów ani pomników, dlatego ta tablica będzie ich symbolem. Podziękował dyrekcji i uczniom szkoły oraz księdzu proboszczowi za udział w uroczystości, a także wszystkim, którzy wsparli go w doprowadzeniu zamiaru do końca. W imieniu rodzin podziękowanie wszystkim złożyła Beata Rusak – wnuczka por. Józefa Duszczyka. Kwiaty pod tablicą złożyli: w imieniu samorządu gminnego wójt Grzegorz Zieliński, w imieniu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych wiceprezes Zarządu Głównego płk dr hab. Ryszard Sobierajski przy udziale płk. Stanisława Całki i Eugeniusza Kuleszy – prezesa oddziału ZKRPiBWP w Kałuszynie, w imieniu rodzin Maria Rusak z córką Beatą oraz w imieniu wspólnoty gromadzkiej sołtysi – ze Starogrodu Bogusława Kulka i ze Starogrodu Nowego Małgorzata Panceleusz. Na zakończenie uroczystości odśpiewano Rotę. Ceremonii przy tablicy towarzyszył poczet sztandarowy miejscowej OSP.

Numer: 2011 52   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *