W miniony czwartek, 8 grudnia w Muzeum Ziemi Mińskiej odbył się wernisaż fotograficzny „Odkryte piękno - odnaleziona tożsamość”. W trakcie wystawy zaprezentowano trzydzieści fotografii osób niepełnosprawnych wykonanych podczas wrześniowej sesji, która miała miejsce w Mińsku Mazowieckim i w Siedlcach
Piękna inność
Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na obecność osób niepełnosprawnych w społeczności lokalnej. Ma ona pomóc kształtować postawy tolerancji i akceptacji, jak również zaprosić do dialogu społecznego na temat tego, że każdy człowiek ma prawo do godnego i równego traktowania – zaznaczyli na spotkaniu wicestarosta Krzysztof Płochocki oraz współorganizator Leszek Celej.
Fotografie przedstawiają uczestniczki Powiatowego oraz mieszkankę Domu Pomocy Społecznej św. Józefa w Mieni.
Zdaniem dyrektor PŚDS Justyny Juszczak, profesjonalna sesja fotograficzna pokazała te osoby w perspektywie indywidualności, niepowtarzalności i wyjątkowości oraz zniwelowała stygmat niepełnosprawności, jaki się im nadaje. Są one spychane często na margines życia społecznego, a otoczenie zwykle izoluje się z powodu lęku, obaw oraz niewiedzy na temat ich funkcjonowania. Wystawowe zdjęcia ukazują je w sposób zwyczajny, odkrywają ich piękno, wydobywają kobiecość, wzniecają płomień uczuć oraz budują akceptację. Artystyczne fotografie w scenerii architektonicznej obu miast, makijaż, fryzury, stylizacja oraz modny strój sprawiły, że te kobiety poczuły się jak księżniczki. – Warto było dokonać tylu starań, by zobaczyć w ich oczach radość, a w oczach ich bliskich łzy szczęścia – mówiła dyrektor PŚDS. Kontynuacją będzie Wystawa Uliczna fotografii wielkoformatowej.
Wystawa ta jest jednym z działań przeprowadzonych w ramach projektu konkursowego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej „Niepełnosprawni – pełnoprawni obywatele”. Uczestnicy projektu zrealizowali już ponad połowę zadań. W ramach aktywizacji zawodowej ukończyli kurs ogrodniczy, a namacalnym dowodem tej pracy stał się przyrodniczy wystrój przed budynkiem PŚDS. Podczas warsztatów „Sałatkowe szaleństwo” poznali również tajniki komponowania prostych posiłków. Ukończyli także kurs doradztwa zawodowego, skorzystali z treningów interpersonalnych z psychologiem, brali udział w warsztatach ceramicznych i uczestniczyli w wycieczce do Kazimierza Dolnego.
Na długo z pewnością zapadną im w pamięci warsztaty muzyki folkowej, które prowadził znany zespół Czeremszyna. Wspólnie z muzykami śpiewali po ukraińsku, poznali nietypowe bałałajki, zwiedzili też Grabarkę, Białowieżę oraz Hajnówkę. W warsztatach, związanych z problemami dyskryminacji „Ciaptak, czyli rzecz o tolerancji” oraz teatralnych „Kim jest Ciaptak?”, biorą również udział uczniowie mińskiego Mechanika. Wspólnie z uczestnikami PŚDS będą współtworzyli majowy spektakl integracyjny, chociaż już teraz tak oni, jak i realizujący projekt, burzą stereotyp niepełnosprawnych intelektualnie, przełamują bariery i przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu.
Numer: 2011 51 Autor: Teresa Romaszuk
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ