W gminie Mrozy

Kultura wiejska – z czym, w pierwszej chwili kojarzy się nam ten termin? Ludowe przyśpiewki, kolorowe stroje? Owszem, jednak w gminie Mrozy, w rozumieniu kultury na wsi zaczęto postrzegać równie dobrze wernisaże, koncerty muzyki klasycznej i rozrywkowej, projekcje filmów czy występy kabaretowe – wszystko za sprawą programu „Kulturalna wieś w kulturalnej gminie”, który miał swój finał w niedzielę 20 listopada

Finisz kultury

W gminie Mrozy / Finisz kultury

Głównym celem projektu była organizacja niekonwencjonalnego i innowacyjnego wydarzenia społeczno-artystycznego. Opierało się ono na spotkaniach grup artystów ze społecznością wiejską, wzbogacenie życia kulturalnego w małych miejscowościach oraz doprowadzenie do integracji międzypokoleniowej.
Dzięki niemu kolejne wcielenia kulturalnej wsi zawitały do Guzewa, Jeruzala, Lipin, Łukówca, Sokolnika, Trojanowa, Woli Paprotniej i Rafałowskiej, czyli do w większości odnowionych dawnych świetlic wiejskich, których wnętrza na nowo wypełniły się kulturą i sztuką. I tak  mieszkańcy gminy mogli oglądać m.in. w Łukówcu – występy ludowe zespołów kurpiowskich z Myszyńca, w Jeruzalu – film dokumentalny Michała Tarkowskiego, w Trojanowie – koncert zespołu Muzyka Końca Lata czy w Sokolniku – spektakl „Moralność pani Dulskiej” teatru Malpo.
– Bardzo pozytywnie zaskoczył nas odbiór, szczególnie w przypadku spektakli teatralnych oraz występów ludowych – wspomina koordynatorka projektu, Paulina Piotrowska.
W ostatniej odsłonie programu, 20 listopada, do szkoły podstawowej w Grodzisku zawitał warszawski teatr „Parabuch” w klasycznym spektaklu „Zemsty” Aleksandra Fredry. Jak w większości przypadków, tak i tym razem wydarzenie przyciągnęło pełną salę, zarówno w grodziskiej szkole, jak i później w mroziańskim Centrum Kultury, gdzie spektakl wystawiono ponownie. Towarzyszyła mu wystawa fotografii Przemysława Piątkowskiego – współpracownika tygodnika Co słychać? i Polskiej Agencji Prasowej.
– Potwierdzeniem powodzenia projektu może być fakt, że już staramy się o uzyskanie funduszy na drugą edycję – dodaje Piotrowska. „Kulturalna Wieś” współfinansowana była ze środków gminnych oraz pochodzących z funduszu UE w ramach osi 4-LEADER.
GCK uważane jest za jednego z kulturalnych liderów w regionie. Teraz dzięki akcji kulturalnej wsi rozpowszechniło swoją działalność na najmniejsze lokalne ośrodki, proponując tam niebanalne sposoby spędzania czasu, poprzez zapraszanie nierzadko artystów większego formatu. Cóż, sama nazwa wskazuje – kulturalna wieś w kulturalnej gminie.

Numer: 2011 50   Autor: Michał Gołębiowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *