Gotowi do zmian (11/11)

Druga edycja projektu „Gotowi do zmian – młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy” dobiegła końca. W poniedziałek, 5 grudnia jej uczestnicy i organizatorzy podsumowali swoje dokonania. Uroczyste zamknięcie projektu jak wszystkie jego zadania odbyło się w przyjaznej i bardzo sympatycznej atmosferze

Gotowi na finiszu

Gotowi do zmian (11/11) / Gotowi na finiszu

Realizacja projektu edukacyjnego „Gotowi do zmian – młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 - 2013 trwa już niemal dwa lata i tym samym powolutku zbliża się ku końcowi.
Właśnie w poniedziałek 5 grudnia uroczyście podsumowano drugą edycję projektu. W grębiszewskim TIR-eście stawili się wszyscy, dla których kształcenie zawodowe jest ważnym elementem polskiej edukacji – starosta miński Antoni Jan Tarczyński, jego zastępca Krzysztof Płochocki, Emilia Piotrkowicz – Naczelnik Wydziału Oświaty i Promocji starostwa powiatowego w Mińsku Mazowieckim, Daniel Milewski – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, dyrektorzy i przedstawiciele szkół oraz najważniejsi – wszyscy ci, którzy dzięki kilkumiesięcznej pracy są dziś gotowi do zmian – setka maturzystów z powiatu mińskiego. Joanna Kowalska dyrektor mińskiego CKU powitała gości i młodzież otwierając tym samym konferencję promującą projekt i jego rezultaty. Małgorzata Wachowicz i Marcin Sawicki przedstawili, kto jest kim w projekcie „Gotowi do zmian-młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy”. Beneficjentem Wnioskodawcą jest Powiat Miński, liderem – Centrum Kształcenia Ustawicznego, partnerem – Powiatowy Urząd Pracy w Mińsku Mazowieckim.
Gościem specjalnym był profesor dr hab. Stefan M. Kwiatkowski z Instytutu Badań Edukacyjnych Polskiej Akademii Nauk, pracownik naukowy APS im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie. W wykładzie przygotowanym dla uczestników projektu podkreślił jak ważne jest, by każdy z nich przeprowadził swoisty bilans kompetencji. – Musicie postawić sobie pytanie: „co wiem?”. To pozwoli określić poziom wiedzy, która tak naprawdę jest pojęciem niedefiniowalnym. Wiedza to to do czego doszliśmy w wyniku analiz intelektualnych, to jest element działalności edukacyjnej, do którego musimy dojść sami. Błędne jest tłumaczenie nauczycieli, że przekazują wiedzę. Oni jedynie stwarzają warunki, żeby uczniowie mogli konstruować wiedzę – wyjaśniał profesor.
Tłumaczył też, że są cztery poziomy wiedzy: faktograficzny, przyczynowo-skutkowy, know how (wiem jak...coś wykonać) – wiedza proceduralna oraz wiedza o fachowcach. Bilans kompetencji to także odpowiedź na pytanie, co potrafię. Umiejętności zdaniem profesora w kształceniu zawodowym mają charakter zerojedynkowy – albo są, albo ich nie ma. A to właśnie one są bardzo istotne w późniejszej pracy zawodowej, pracodawcy poza wykształceniem patrzą też na zdobyte już umiejętności – a ich nabycie jest możliwe dzięki praktykom zawodowym.  Trzecie ważne pytanie to: jaki jestem?, czyli kompetencje społeczne i personalne. Istotne na dzisiejszym rynku pracy jest też to, czy potrafimy pracować w grupie, integrować się z zespołem.
Profesor Stefan Kwiatkowski podkreślił, że dzięki projektowi „Gotowi do zmian – młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy” jego uczestnicy są doskonale przygotowani do odpowiedzi na te trzy pytania, a tym samym stali się atrakcyjni i konkurencyjni na rynku pracy.
Lokalny rynek pracy na konferencji przedstawiła Ewa Piotrkowicz Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Mińsku. Ze statystyk wynika, że stopa bezrobocia w listopadzie w Mińsku wynosiła 9,4 proc. Opowiadała o możliwościach aktywizacji zawodowej, podkreśliła też duże znaczenie projektu dla młodych ludzi.
Po wystąpieniach gości nadszedł czas na samych uczestników projektu. Młodzież zaprezentowała zajęcia dydaktyczne pozalekcyjne, wyjazdy edukacyjne i integracyjne, na których zawiązały się prawdziwe przyjaźnie.
Przypomnijmy, że w ramach projektu przyszli maturzyści odwiedzili najbardziej popularne warszawskie uczelnie, uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych pozalekcyjnych, o których ich rówieśnicy tak naprawdę mogą tylko pomarzyć. Od stycznia 2010 roku w projekcie brało udział dwustu uczniów z trzecich i czwartych klas technikum z ZS-1 im. Kazimierza Wielkiego, którego dyrektorem jest Małgorzata Beczek, ZSZ-2 im. Powstańców Warszawy, którym zarządza dyrektor Tomasz Płochocki, ZSE w Mińsku, którym kieruje Elżbieta Wieczorek i ZSA w Janowie, którego dyrektorem jest Danuta Miraszewska. Uczestnicy projektu  kształcą się w zawodach technik: ekonomista, drogownictwa, budownictwa, informatyk, kelner, elektronik, pojazdów samochodowych, architektury krajobrazu oraz agrobiznesu. W ramach zajęć projektowych szlifowali angielski pod kątem poszczególnych branż i poznali specjalistyczne oprogramowanie AutoCAD. Przygotowywali się do opracowania projektów związanych z egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Kelnerzy i ekonomiści otrzymali wsparcie w postaci kursu obsługi i programowania kas fiskalnych. Wszyscy uczestniczyli w zajęciach z doradztwa edukacyjno-zawodowego z Sylwią Trzaską pracownikiem Powiatowego Urzędu Pracy, w ramach których opracowali Indywidualne Plany Rozwoju.
– Zainteresowanie – co przyznają zarówno organizatorzy projektu, jak i sami nauczyciele – jest ogromne, a zapał z początku bynajmniej nie osłabł. – To niezapomniane wrażenia. Nie tylko dodatkowa nauka, ale też super zabawa, dzięki której jako nieliczni mamy szansę na lepszy start w dorosłe życie – tłumaczą uczestnicy projektu nie kryjąc żalu, że to już ostatnie spotkanie w tak licznym gronie.
W styczniu rozpocznie się rekrutacja do trzeciej – ostatniej już edycji projektu „Gotowi do zmian – młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy”. Tegoroczni maturzyści zachęcają młodszych uczniów do wzięcia w nim udziału.

Numer: 2011 50   Autor: (as-cku)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *