70 lat SP w Dobrem

Gmina Dobre w tym roku przeżywa zalew uroczystości rocznicowych. Po jubileuszach OSP w Mlęcinie i Porębach Nowych i obchodach 475-lecia Dobrego, przyszła kolej na dobrzańską podstawówkę

Maciuś z Pokemonami

Oświata w Dobrem ma wielowiekową tradycję. Najstarsze zapiski dotyczące szkolnictwa na tym terenie pochodzą z 1660 r. i mówią o istnieniu szkoły parafialnej. W 1861 r. powstała w Dobrem szkółka elementarna. W latach 1909 – 1916 na terenie gminy działała jedyna na terenie gminy szkoła czterooddziałowa, przekształcona następnie w Szkołę Powszechną. Szkoła w Dobrem, tak jak cała Polska przechodziła różne koleje losu. W kronice szkolnej z roku 1920 czytamy: - Rok szkolny zaczął się późno, 1 listopada, a to z powodu inwazji bolszewickiej. Kierownik i nowo mianowani nauczyciele służyli w wojsku jako ochotnicy. Tymi prostymi słowami ówczesny kierownik szkoły Władysław Hejn oddał tragizm tamtych czasów. 3 listopada 1929 wmurowano kamień węgielny po budowę nowego gmachu szkolnego. Komitetowi budowy szkoły przewodniczył Jan Zych, pedagog, długoletni kierownik szkoły i zasłużony dla dobrzyńskiej gminy działacz społeczny. Budowę zakończono w 1935 r., 5 czerwca 1936 szkoła otrzymuje imię Józefa Piłsudskiego, a 11 listopada 1938 sztandar. Konstanty Laszczka, rzeźbiarz, profesor krakowskiej ASP, urodzony w Makówcu Dużym nieopodal Dobrego, przekazuje szkole kilka swoich dzieł, stanowiących początek istniejącego do dzisiaj Społecznego Muzeum Konstantego Laszczki.
Nadchodzi wojna i czasy powojenne. Ginie sztandar, Józef Piłsudski przestaje być patronem szkoły. Dzięki staraniom Józefa Zycha w 1962 szkoła w Dobrem otrzymuje imię Konstantego Laszczki.
W następnych latach następuje modernizacja i rozbudowa szkoły. W 1998 społeczność Dobrego ofiarowuje szkole nowy sztandar. Taki krótki rys historyczny przedstawił obecny dyrektor szkoły Wojciech Rastawicki. Wiele miejsca i dużo ciepłych słów w swojej wypowiedzi poświęcił nauczycielom, którzy przez lata pracowali w tej placówce.
Historia w dobrzańskiej szkole jest wciąż żywa, przypominają o niej pomnik Konstantego Laszczki, pamiątkowa tablica poświecona zasłużonemu dla szkoły i społeczności Dobrego Janowi Zychowi. Teresa Janota, wnuczka Konstantego Laszczki i Maria Dowgierd są częstymi gośćmi szkolnych uroczystości. Ale szkoła to nie tylko historia. Dzisiaj to 402 uczniów, których uczy 31 nauczycieli. Uczniowie i nauczyciele mają do dyspozycji dobrze wyposażone sale lekcyjne, salę komputerową, świetlicę, salę gimnastyczną. Podczas uroczystości rocznicowych zostało pasowanych na uczniów 46 pierwszoklasistów. Ich wychowawczyniami są Maria Makowska i Małgorzata Sysiak. Współczesność i historia w dobrzańskiej podstawówce przeplatają się ze sobą na co dzień, Pokemony „zakradają” się do bajki o Królu Maciusiu I, przedstawionej przez uczniów dla uświetnienia obchodów święta szkoły, a ekran z prezentacją multimedialną stoi wśród zabytkowych eksponatów. A nad wszystkim unoszą się słowa Konstantego Laszczki skierowane do ziomków: - Wszystko przemija na tym świecie bez śladu, jedynie praca uczciwa i szlachetna pozostaje dla pokoleń.

Numer: 2005 44   Autor: (zgm)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *