Siennica w parlamencie

Jesień jest także dobrą porą do organizowania szkolnych wycieczek. Tych turystyczno-krajoznawczych, jak również edukacyjnych, poznawczych. 50-osobowa grupa młodzieży z siennickiego Zespołu Szkół im. H. i K. Gnoińskich zwiedziła niedawno – pod opieką swych wychowawczyń – gmach parlamentu przy Wiejskiej. Byli tam tylko godzinę, ale nie był to czas stracony

Godzina demokracji

Siennica w parlamencie / Godzina demokracji

Trafili na kompetentnych przewodników, którzy zapoznali ich nie tylko z historią parlamentaryzmu w Polsce czy procesem powstawania ustaw, ale także z codzienną pracą posłów i senatorów oraz działalnością ich biur w terenie. Była to dla przyszłych wyborców swoista lekcja wiedzy obywatelskiej. Przypomniano informacje dotyczące podziału władzy w Polsce na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, objaśniono proces powstawania ustawy od momentu zgłoszenia inicjatywy ustawodawczej i przedłożenia projektu Marszałkowi Sejmu, poprzez pracę parlamentarzystów nad treścią ustaw na posiedzeniach komisji oraz obradach obu Izb, aż do podpisania ustawy przez Prezydenta i ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw. Omówiono też prawa i obowiązki parlamentarzystów określone w Konstytucji, w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora, w regulaminach Sejmu i Senatu. Na sali posiedzeń Senatu RP można było odczytać trzy historyczne daty zapisane na drzewcu laski marszałkowskiej: 3 maja 1791 (uchwalenie Konstytucji 3. Maja), 11 listopada 1918 (odzyskanie przez Polskę niepodległości) oraz 4 czerwca 1989 (pierwsze demokratyczne wybory do Senatu).
Przybyła na Wiejską młodzież z Siennicy to uczniowie klas licealnych o profilu psychologiczno-pedagogicznym oraz technikum o profilu turystycznym. Do tematyki procesu legislacyjnego wrócą na lekcjach historii i wiedzy o społeczeństwie, w czym pomocne będą otrzymane w Senacie – na zakończenie zwiedzania – materiały edukacyjne o historii i dniu dzisiejszym Parlamentu.
– Sienniccy nauczyciele, tak w przeszłości, jak i dzisiaj, przekazują młodzieży nie tylko bogaty zasób wiedzy, ale także cenne wartości duchowe, moralne, patriotyczne. Jako absolwentka Liceum Pedagogicznego w Siennicy wiem, że te wartości procentują w życiu. Doceniają to także dzisiejsi uczniowie – twierdzi Maria Laskowska ze Stowarzyszenia Absolwentów Siennickich Szkół
W kancelarii senatu młodzież miała okazję spotkać senatora Andrzeja Persona – przewodniczącego senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą – i zrobić z nim pamiątkowe zdjęcie. Przewodnicy otrzymali od nich informator „Siennica i okolice” oraz zaproszenie do odwiedzenia siennickiej szkoły, jednej z najstarszych w Polsce, obchodzącej właśnie jubileusz 145 lat istnienia i poszerzającej wciąż zbiory niezwykłego muzeum. Kilka lat temu podczas jednej z siennickich wycieczek do Senatu zdarzyło się, że przewodnik powitał nas z dużym sentymentem – znał bowiem Siennicę z opowieści swego dziadka, który przed wojną uczył się w seminarium nauczycielskim.
– W poprzednich latach wycieczki do parlamentu odbyło kilkanaście grup szkolnych z gminy Siennica, m.in. z Dłużewa, Grzebowilka, Starogrodu, kilkakrotnie z Siennicy, Żakowa i Pogorzeli. Pomocą w organizacji tych wycieczek służyło Stowarzyszenie Absolwentów Siennickich Szkół, które współpracuje ściśle z siennickimi szkołami. Sejm i Senat odwiedziły także szkoły z Mińska Mazowieckiego i Stojadeł – przypomina Maria Laskowska.

Numer: 2011 49   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *