Moto-przewodnik
Kupując samochód najpierw kierujemy się marką, modelem, wyposażeniem, a dopiero później zastanawiamy się nad rodzajem silnika. Dobór silnika jest sprawą bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników
Czy diesel się opłaca?
Dzisiejsze nowoczesne silniki bardzo różnią się od starych modeli. Możemy zauważyć wiele zmian i ulepszeń w systemach zasilania, doładowania, sterowania pracą silnika, a także czystością spalin. Przyglądając się dieslowi widzimy, że również jego parametry się polepszyły. Pracują ciszej, są bardziej elastyczne oraz uzyskują dużo większą moc w porównaniu ze starszymi konstrukcjami. Bardzo wyraźnie widać to w silnikach, w których zastosowano wspólną szynę paliwową oraz turbosprężarkę o zmiennej geometrii łopatek. Taka konstrukcja, spowodowała jednak wzrost ceny samochodu z silnikiem diesla.
Samochód z dieslem będzie również kosztowniejszy w eksploatacji, biorąc pod uwagę zarówno standardowe przeglądy, jak również ewentualne awarie. Popularność silników wysokoprężnych stała się większa, pewnie dlatego, że w ciągu ostatnich lat przeszły one ogromną metamorfozę. Przestały dymić, stały się cichsze, bardziej oszczędne, a mocą dorównują silnikom benzynowym. Powstaje jednak pytanie, czy mimo wszystko opłaca się inwestować w droższego diesla, jeśli w ostatnich tygodniach ceny oleju napędowego przewyższyły benzynę Pb 95, są kosztowniejsze w zakupie, serwisowaniu oraz odznaczają się dużą wrażliwością na jakość paliwa?
Nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który z silników jest lepszy. Aby wybrać optymalne rozwiązanie, trzeba się dobrze zastanowić i odpowiedzieć na kilka pytań. Najważniejszym z nich jest, z jaką częstotliwością użytkujemy samochód, tzn. ile km najczęściej przejeżdżamy w ciągu roku. Można umownie przyjąć, że jeżeli nie będziemy rocznie pokonywać więcej niż 20 tys. km to raczej pomyślmy o zakupie „benzyniaka” samochód z silnikiem diesla jest wtedy mniej dla nas opłacalny.
Numer: 2011 49 Autor: pod redakcją Kamila Grajdy
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ