Gotowi do zmian (9/11)

Druga edycja programu „Gotowi do zmian” powoli ma się ku końcowi. Dzięki uczestnictwu w projekcie młodzi ludzie mają szansę nabyć umiejetności, których inni rówieśnicy mogą im tylko pozazdrościć

AutoCadem do... pracy

Gotowi do zmian (9/11) / AutoCadem do... pracy

Częścią projektu są zajęcia z przedmiotów, których nie ma na co dzień w szkołach. Jednym z nich jest budownictwo prowadzone w programach komputerowych wykorzystwanych w profesjonalnych biurach projektowych.
Dziesięciu uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego: Katarzyna Bożym, Beata Czumoch, Piotr Jaroszewicz, Jan Kaczorek, Mateusz Piekut – z klasy IV bud. A oraz Łukasz Bajszczak, Mariusz Chmielewski, Konrad Kowalczyk, Mateusz Laskus i Szymon Niemczak z klasy IV bud. B chętnie i aktywnie biorą udział w zajęciach prowadzonych przez Tomasza Szubę.
W sali Budowlanki mają do dyspozycji nowoczesne komputery wyposażone w profesjonalne oprogramowanie, projektor i duży ekran (zakupione przez Joannę Kowalską dyrektora Centrum Kształcenia Ustawicznego podczas pierwszej edycji programu „Gotowi do zmian – młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy”). To tutaj poznają tajniki pracy projektantów, uczą się jak wykonać aranżację pomieszczeń, projekty budynków, dzięki programowi ArchiCad mogą też wirtualnie poruszać się po wykonanych przez siebie pomieszczeniach.
Najważniejsze jest jednak przygotowanie do późniejszej pracy zawodowej w programie AutoCad. To dość skomplikowany program pozwalający ze szczegółami, profesjonalnie zaprojektować budynki i ich elementy, a to wymaga wielkiej cierpliwości i niemal zegarmistrzowskiej precyzji. Na zajęciach przyszli maturzyści wykonują skomplikowane rysunki, między innymi elewację budynku czy zbrojenie belki żelbetowej. Dziś już wiedzą też jak wykonać kosztorys. A dzięki tym umiejętnościom będą mieli łatwiejszy start w życie zawodowe.
– Kilka lat temu do szkoły przyjechali przedstawiciele biura projektowego, które wykonywało dokumentację techniczną Złotych Tarasów. Poszukiwali młodych ludzi do pracy. Warunkiem jednak były podstawy programu AutoCad. Niestety, wówczas żaden z naszych uczniów nie posiadał takich umiejętności. Teraz grupa dziesięciu osób jest gotowa by zacząć przygodę z profesjonalnym budownictwem – tłumaczy Tomasz Szuba. Dodaje też, że uczniowie pierwszej edycji projektu zdali egzaminy zawodowe bardzo dobrze, jedna z uczestniczek – Kamila Baranowska osiągnęła imponujący wynik – 99 proc. Wszyscy są teraz studentami warszawskiej SGGW.
Jakie możliwości otwiera przed uczniami praktyczna nauka w AutoCad? Wbrew pozorom ogromne. Po ukończeniu kursu będą mogli sporządzać dokumentację techniczną w biurach projektowych, aktualizować dokumenty na placach budowy czy pracować w Wydziałach ds. Inwestycji w urzędach. To wielka szansa do dobrego startu na rynku pracy.

Numer: 2011 48   Autor: (as-cku)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *