Pierwszaki Żakowa

Do tegorocznego ślubowania żakowskie dzieci starannie przygotowywały się nie tylko poprzez liczne próby, ale przede wszystkim przez zdobywanie wiedzy na temat patrona szkoły, siedmiu cnót rycerskich oraz stopni awansu wzorowanych na zasadach awansu młodych według średniowiecznego kodeksu rycerskiego dla paziów, giermków i rycerzy

Mieczem po cnoty

Pierwszaki Żakowa / Mieczem po cnoty

Pierwszaki jako przyszli paziowie poznali siedem nauk rycerskich. Za jazdę konną wystarczyła jazda na rowerze, za szermierkę – zabawy zręcznościowe, a za łowy – wycieczki krajoznawcze. Reszta z wymienionych umiejętności, tj. pływanie, strzelanie z łuku, poezja i gra w szachy to konkretne zajęcia na basenie, strzelnicy, recytacja wierszy i poznanie królewskiej gry. Wszystko przy pomocy wychowawców i swoich starszych kolegów.
Gdy więc pierwszoklasiści dowiedli, że są ciekawi świata, chcą rozwijać swoje talenty artystyczne, są odpowiedzialni, rozważni i można na nich polegać tak, jak przystało na paziów Zawiszy Czarnego, przyszedł oczekiwany moment ślubowania. Z bijącymi sercami z palcami wyciągniętymi w stronę sztandaru powtarzali za swoją wychowawczynią Jolantą Wołkiewicz słowa przysięgi. Obiecywali, że będą kochać swoją ojczyznę, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, będą przyjaciółmi roślin i zwierząt, a swoim zachowaniem i nauką sprawią radość innym ludziom. W nagrodę drugoklasiści założyli swoim młodszym kolegom pelerynki oraz birety, a dyrektor Anna Duszczyk pasowała ich na paziów, kładąc na ramieniu każdego z nich symboliczny miecz. Potem nastąpiło przypieczętowanie słów przysięgi odciskiem kciuka pod tekstem ślubowania.
Kiedy pierwsze emocje nieco opadły, uczniowie otrzymali symboliczne prezenty od rodziców, wychowawczyni Jolanty Wołkiewicz, drugoklasistów i samorządu uczniowskiego. Na zakończenie uroczystości, ksiądz Robert Pogorzelski poświęcił tornistry i przybory szkolne, aby dobrze służyły wszystkim pierwszoklasistom.
W poczet Zawiszaków włączona została również uczennica klasy III, która w tym roku rozpoczęła naukę w tamtejszej szkole. Natalia Guzowska, podobnie jak pierwszoklasiści musiała wykazać się wiedzą na temat patrona szkoły i udowodnić, że może być nazywana paziem.
Na zdjęciu Natalia ustawiła się jako pierwsza z prawej strony, a obok niej Julia Czyżkowska, Kuba Zwierz, Sławek Święch, Karolinka Święch, Natalia Krasuska i Beatka Kubowiak.

Numer: 2011 47   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *