Gminy Niepodległej

Święto Odzyskania Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe. Czczą je wszyscy – od władz centralnych, po lokalne samorządy, na uczniach szkół i mieszkańcach kończąc. Także w powiecie mińskim 11 listopada był dniem swoistych uroczystości

Lokalne ojczyzny

Gminy Niepodległej / Lokalne ojczyzny

W Cegłowie obchody rozpoczęto mszą świętą w kościele św. Jana Chrzciciela. Po niej zgromadzony tłum oddał hołd poległym Polakom pod pomnikiem Niepodległości, składając wieńce i znicze. W uroczystości artystycznie włączyli się uczniowie, którzy przygotowali program z hasłem „Ojczyzną był język i mowa” zaczerpniętym z literatury dziecięcej Janusza Żarnowskiego. Po zakończeniu części artystycznej organizatorzy zaskoczyli zebranych gości poczęstunkiem i papierowymi flagami, którymi obdarowano każdego uczestnika uroczystości.

Śpiewające Dębe
W dębskiej gminie rozpoczęto sztandarową mszą, po której młodzież z lokalnego gimnazjum zaserwowała gościom poetycko-muzyczną impresję patriotyczną o listopadowych skojarzeniach, którego przygotowaniem zajęły się nauczycielki Beata Piraszewska, Marlena Pilarska oraz Dorota Późniecka.
Grali przy zgaszonym świetle, a nastój podnosiła „Modlitwa obozowa” czy „Skrzydła”, wyśpiewane przez Alicję Bąk. Zaprezentowała się również Julia Kalinowska z IV klasy SP w Dębem, która wykonała na pianinie walca a-moll Chopina.
Młodzież gimnazjalna zaistniała podczas koncertu przede wszystkim jako grupa chóralna oraz teatralna, a wójt Krzysztof Kalinowski zaprezentował swoje umiejętności wokalne, wyśpiewując „Moją ojczyznę” Norwida.

Urzekające Dobre
Także w dobrzańskiej gminie świętowanie rozpoczęto modlitwą w intencji Ojczyzny i mieszkańców gminy. Później złożono kwiaty i znicze pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, przy którym wartę pełniły harcerki z 9. DH. Zmarzniętych uczestników obchodów orkiestra dęta poprowadziła prosto w gościnne progi gminnego gimnazjum, gdzie uczniowie witali każdego biało-czerwonymi kotylionami i przejmującym programem artystycznym. Połączenie współczesnych rozmów uczniów, z dialogami walczących o niepodległość i pieśniami szkolnego chóru poruszały do głębi. Urzekły one nie tylko wójta Krzysztofa Radzia, który uznał go za cenną lekcję historii, ale i proboszcza ks. Zdzisława Gniazdowskiego, który oprócz słów uznania dla Doroty Abramowskiej, Hanny Wolskiej i Stanisława Halagiery, zdecydował się także na recytację najbardziej podniosłego fragmentu „Pana Tadeusza”.

Podwójny Jakubów
W Jakubowie Odzyskanie Niepodległości świętowano już dzień wcześniej i do tego podwójnie. W Zespole Szkół odbyły się dwa apele – pierwszy organizowany przez SP pod opieką Zofii Czerwińskiej-Gągol, drugi przez gimnazjum pod opieką Renaty Bartnickiej. Dzieci z SP wręczyły dyrektorkom Marii Pruszyńskiej i Agnieszce Kunce pachnące jeszcze farbą drukarską, specjalne, listopadowe wydanie gazetki szkolnej „Jakubowiaczek”. Dodatkowo wręczono dyplomy i nagrody laureatom przeglądu patriotycznego organizowanego przez mroziańskie GCK.
Apel gimnazjum podobnie opisał istotę świętowanego dnia. Wyjaśniano pojęcie ojczyzny i powracano wspomnieniami do losów kraju i walk o niepodległość. Joanna Kaczorek, Agata Kupiec, Marlena Okrzejska i Klaudia Domańska czytały własne wiersze. Całość obchodów uświetnił występ szkolnego chóru Doroty Czerwińskiej. Rozbrzmiała także Rota zagrana na saksofonie przez jakubowską uczennicę Mariolę Gałązkę.

Latowicz jak zwykle
Po sesji Rady Gminy Latowicz, która odbyła się w wigilię narodowego święta radni, wójt i kierownictwo urzędu gminy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Niepodległości, znajdującym się przy ulicy Rynek oraz pod obeliskiem przy ul. św. Ducha w pobliżu latowickiego Zespołu Szkół.

Mrozy bitewne
Obchody Święta Niepodległości w Mrozach były uroczyste, jak tradycja nakazuje rozpoczęły się Mszą świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Po mszy nastąpił przemarsz pod pomnik, gdzie harcerze czuwali na warcie. Część artystyczna to zespół Illuxit Sol i występy uczniów Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza w Mrozach. Miłym zaskoczeniem była projekcja filmu Jerzego Hoffmana „1920 Bitwa Warszawska”.

Stanisławów bez fanfar
W gminie Wojciecha Witczaka rytm patriotyzmu wygrywała orkiestra dęta, prowadząc poczty sztandarowe pod pomnik upamiętniający poległych o niepodległość Ojczyzny przy zabytkowym GOK-u. Wójt przypomniał kilka ważnych dla Polski faktów historycznych, Bogdan Kuć ze Stanisławowskiego Towarzystwa Historycznego odczytał apel poległych, a orkiestra dęta odegrała kilka patriotycznych utworów.
Po złożeniu kwiatów na sali audiowizualnej gimnazjum można było obejrzeć wystawę historyczną. Zdjęcia, gazety, legitymacje, ordery, elementy wojennego uzbrojenia i inne pamiątki u osób starszych przywołały wspomnienia, młodszym ukazały namacalne dowody naszej historii.
A wieczorem kombatantom i gościom wręczono kwiaty, uczniowie pokazali się w nietuzinkowym spektaklu, a „Lira” uwodziła najpiękniejszymi pieśniami patriotycznymi.

Numer: 2011 47   Autor: (jk, jaz, papi)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *