Mińsk Mazowiecki pedagogów

Jak zachęcać do czytania? Co jest celem nauczania języka polskiego? Jak zmienić polonistykę szkolną? Na te i inne trudne pytania odpowiadał polonistom i bibliotekarzom dr Stanisław Bortnowski podczas konferencji Czy to koniec epoki czytania lektur?, która dobyła się 11 października 2011 roku

Wy-bryki lektur

Mińsk Mazowiecki pedagogów / Wy-bryki lektur

Spotkanie nauczycieli z doświadczonym polonistą i wykładowcą akademickim, a także autorem wielu polemicznych książek i artykułów zostało zorganizowane przez miński wydział Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Bibliotekę Pedagogiczną  Filię w Mińsku.
– Dziś czytanie tekstów od A do Z staje się nienormalne. Dzisiejszemu pokoleniu pilota  trudno się skoncentrować na dłuższym tekście. Uwagę czytelnika rozpraszają obrazki i odsyłacze – wyjaśniał autor wielu poradników metodycznych. Jednej z przyczyn nieczytania upatrywał m.in. w obecnej  formule egzaminów gimnazjalnego i maturalnego, która – zdaniem wykładowcy– doprowadziła do tego, że na ławkach uczniowskich zamiast lektur, leżą bryki.
Autor „Przewodnika po sztuce uczenia literatury” skutecznie zachęcał uczestników konferencji do wyrażania opinii na temat rzeczywistości współczesnej polonistyki. Rozważania o obecnym stanie rzeczy trudno było zamknąć w przewidzianym na spotkanie czasie. Uczestnicy konferencji mogli też zapoznać się z książkami wydawnictwa Stentor, a także z ofertą nowości pedagogicznych w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej. W drugiej części spotkania Joanna Janicka promowała swoją najnowszą książkę „Ziemia Mińska… jakiej nie znamy”. Promocji towarzyszyła wystawa prac plastycznych dzieci i młodzieży powiatu mińskiego związana z realizacją projektu Rok Andriollego na Mazowszu, którą można obejrzeć w galerii, w lokalu Biblioteki Pedagogicznej (II piętro), ul. Piłsudskiego 1a.
Następna konferencja z udziałem dr. Bortnowskiego odbędzie się 9 grudnia 2011 r. Tym razem wykładowca przedstawi „Projekty interpretacji wybranych wierszy Czesława Miłosza”. Zaprasza oczywiście biblioteka pedagogiczna.

Numer: 2011 46   Autor: (jaz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *