W Dobrem

Miło jest, kiedy będąc na sesji rady gminy odczuwa się, że wójt i radni oraz sołtysi stanowią jedność w pracy na rzecz wspólnoty gminnej. Takie wrażenie można było odnieść, przebywając na sesji Rady Gminy w Dobrem 19 października

Razem dla gminy

W Dobrem / Razem dla gminy

Dała się zauważyć obowiązkowość radnych, czyli pełna obecność składu ustawowego, tj. 15 osób. W trakcie sesji przewodniczący rady Ryszard Szczurowski nie musiał nikogo dyscyplinować. Dyskusja była merytoryczna i w żadnym temacie te same osoby nie zabierały po kilka razy głosu jak to się nieraz zdarza gdzie indziej. A spraw jak to bywa było sporo. Wrzesień  to okres składania wniosków do budżetu na następny rok.  Uporano się z tym sprawnie, kierując pisemne wnioski do komisji branżowych rady  do zaopiniowania, a zwłaszcza do Komisji Budżetu i Finansów, której przewodniczy radny Andrzej Zagrodzki. Po opiniach komisji wnioski trafią do urzędników i pod kierunkiem skarbnika Elżbiety Gadomskiej zostanie opracowany projekt budżetu gminy na 2012 rok.
Istotną informacją wójta Krzysztofa Radzia była sprawa nowej ,,ustawy śmieciowej”, która wchodzi w życie od 1 stycznia 2012 roku z ostateczną mocą obowiązującą od 1 lipca 2013 roku. Wprowadzając tę ustawę gmina zamiaruje opracować ankietę i przesłać ją do producentów odpadów, prosząc o wypowiedź w sprawie naliczania wysokości opłaty, odbioru i procesu utylizacji.
Bieżącym problemem Dobrego staje się sprawa naprawy drogi wojewódzkiej 637 Węgrów – Warszawa. W obecnym czasie na terenie gminy przebudowywany jest odcinek w Porębach Nowych, ale niedługo będzie zamknięta obwodnica Dobrego i ruch zostanie skierowany przez osadę. W zapytaniach radnych przeplatały się sprawy dróg lokalnych – czyszczenia rowów i łatania dziur oraz jak zawsze szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta, jak bobry i dziki.
W zakresie uchwał zgodnie ustalono, że opłata za ponadnormatywne (5 godz.) przebywanie dziecka w gminnym przedszkolu będzie wynosić 2,50 zł za godzinę. W sytuacji, gdy do tego samego przedszkola będzie uczęszczać więcej dzieci z tej samej rodziny to za drugie i kolejne dziecko odpłatność będzie wynosić 50% ustalonej opłaty. Radni podjęli także uchwały umożliwiające wójtowi sprzedaż gminnych nieruchomości gruntowych w Dobrem, Rakówcu i Rudzienku w drodze przetargów nieograniczonych. Dokonano również bieżących zmian budżetowych, które wynikły z otrzymanych subwencji i dotacji oraz przeprowadzanych przetargów.
Na temat oświaty gminnej radni otrzymali informację na piśmie. Jednak wójt zrelacjonował sytuację i finansowanie szkół. W gminie istnieją trzy szkoły podstawowe w: Dobrem, Dropiu i Mlęcinie oraz gimnazjum w Dobrem. Łącznie edukuje się tutaj około 700 uczniów, w tym blisko 500 w podstawówkach i ponad 200 w gimnazjum. Do tego dochodzi przedszkole gminne, mające 25 wychowanków. Rok szkolny 2010/2011 kosztował gminę około 6,8 mln złotych z czego 2,5 mln złotych to środki własne gminy. Na samo dowożenie uczniów gmina wydała ponad 300 tys. złotych. Trzeba wiedzieć, że zarówno na zerówki, jak i przedszkola nie ma subwencji oświatowej.

Numer: 2011 46   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *