90 lat szkół w Halinowie

Ta szkoła kż(rz)epi już 90 lat – pod tym hasłem Zespół Szkół w Halinowie świętował jubileusz swojej placówki, której początki sięgają 1921 roku. Wtedy to powstała tu dwuklasowa szkoła powszechna, mieszcząca się w wynajmowanych budynkach. Zawierucha wojenna zablokowała plany rozbudowy siedziby na 40 lat. Szansę na rozwój szkoła zyskała dopiero po II wojnie światowej. Budynek, w którym przebiegały obchody oddano do użytku w 1995 roku, a więc zaledwie przed 16 laty…

Otwarci z krzepą

90 lat szkół w Halinowie / Otwarci z krzepą

Echa przeszłości wspominanej przez absolwentów oraz byłych pracowników można odnaleźć na kartach jubileuszowej książki. Publikację Ewy Dziumak, Marii Raciborskiej, Krzysztofa Zalewskiego otrzymał każdy honorowy gość podczas dwóch dni obchodów jubileuszu i mógł ją kupić każdy zainteresowany historią szkoły.
Piątek, 14 października w pamięci ponad tysiąca uczniów Zespołu Szkół w Halinowie zapisze się jako dzień wyjątkowy. Święto dziewięciu dekad swego istnienia rozpoczęli mszą świętą odprawiona w kościele NMP Matki Łaski Bożej w Halinowie, a po niej zaproszeni goście udali się do budynku szkoły na oficjalne obchody. Wśród gości nie zabrakło najstarszych absolwentów, byłego kierownictwa placówki, nauczycieli, emerytowanych pedagogów, byłych i obecnych przedstawicieli władz miasta na czele z burmistrzem Adamem Ciszkowskim, pracowników urzędu gminy, dyrektorów jednostek budżetowych i radnych oraz przedstawicieli rodziców. Przybyli także księża z dziekanem Janem Rucińskim, Elżbieta Woszczyk z kuratorium, Anna Padzik z PPP w Sulejówku, liczni promotorzy i sponsorzy oraz byli harcerze, którzy 25 lat temu uczestniczyli w uroczystościach nadania V szczepowi Drużyn Harcerskich imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Witała ich obecna dyrektor Ewa Dziumak, a była dyrektor Jadwiga Dziołak w charakterystyczny dla niej barwny sposób wspominała dawne czasy szkolne i początki swojej pracy w Halinowie. W programie jubileuszu nie zabrakło akademii przygotowanych przez przedszkolaków, grupę teatralną Korneliusz oraz koło teatralne gimnazjum. Uroczystość połączono z prezentacją dorobku szkoły, a wyjątkową atrakcją stał się film dokumentalny o dziejach oświaty w Halinowie.
W sobotę do świętowania mógł się włączyć każdy mieszkaniec Halinowa. Wystarczyło tylko trochę chęci, by zobaczyć, a nawet wziąć udział w imprezach rodzinnych jak bieg ulicami miasta, który wygrali Grzegorz i Radosław Parolowie, wśród kobiet – Olga Kowalczyk, z mężczyzn – Adam Leśniak i Andrzej Hajduk – najstarszy uczestnik biegu. Był także na Orliku mecz piłki nożnej uczniów z vipami (3:1 dla młodszych), pokaz mody szkolnej, zawody sprawnościowe, pokaz uczniowskich talentów i dyktando o pióro dyrektora szkoły prowadzone przez gościa wieczoru – Tomasza Zubilewicza z TVN Meteo.
Imprezę zwieńczyło losowanie nagród dla uczestników imprezy, nawet tak atrakcyjnych jak rodzinny pobyt w hotelu Robert’s Port w Mikołajkach. Osobną nagrodę otrzymała absolwentka Anna Olewińska – mistrzyni ortografii oraz Julia Rędaszka z klasy VIa – laureatka konkursu literackiego o nienapisanych przygodach Koziołka Matołka, bo przecież szkoła nosi imię Kornela Makuszyńskiego. Ukoronowaniem obchodów stał się koncert Music Star Studio oraz występ Przemka Knopika i Renaty Dąbkowskiej.
Dzięki inicjatywie dyrekcji oraz zaangażowaniu nauczycieli, rodziców, uczniów, władz miasta i wszystkich przyjaciół szkoły 90-lecie wpisze się nie tylko w historię Halinowa, a stanie się forpocztą dla kolejnej, setnej rocznicy szkoły. To już tylko za 10 lat.

Numer: 2011 44   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *