80 lat Banku Spółdzielczego

W rejestrze mińskiej Kasy Stefczyka obejmującym lata 1924-53 widnieją 1592 nazwiska członków. Najwcześniej, w maju 1925 udziałowcami zostali podmińscy rolnicy – Stanisław Nowak z Niedziałki, Feliks Kamiński z Osin i Jan Konowrocki z Tyborowa. Takie były początki spółdzielczości bankowej w Mińsku, która w miniony piątek hucznie obchodziła swe 80. urodziny

Swojskie urodziny

Po wojnie kasy spółdzielcze upaństwowiono i ubezwłasnowolniono, włączając do struktur PKO. Dopiero odwilż 1956 roku przyniosła ożywienie w spółdzielczości bankowej. Także w Mińsku, gdzie już w rok po przemianach było ponad 3 tysiące członków, 21 punktów kasowych i 355 pożyczkobiorców. Rozwój kasy spółdzielczej spowodował wybudowanie w 1962 roku własnej siedziby, a po pięciu latach - nazwę „Bank Spółdzielczy w Mińsku Mazowieckim”, która obowiązuje do dzisiaj.

Po uwolnieniu gospodarki bank czekały nowe, znacznie trudniejsze wyzwania. Dzięki mądrej, perspektywicznej polityce zarządu i rady nadzorczej miński BS nie zbankrutował jak wiele podobnych, a rozpoczął dynamiczny rozwój. Umożliwiły to struktury zrzeszeniowe i przejęcie słabnących banków w Kołbieli, Stanisławowie i Latowiczu. Na początku było ciężko, ale po kilku latach fuzja zaowocowała – prawie milionowym zyskiem i 6 miejscem wśród 200 banków zrzeszonych w LBR.
Jeszcze większy skok przyniosły kolejne lata, a w jubileuszowym 2004 roku dowodem uznania dla mińskiego banku był złoty Krzyż Zasługi przyznany prezes Halinie Strzębskiej. Liczba klientów wzrosła do 13,5 tysiąca, a liczba rachunków do 28 tysięcy, w tym 7 prestiżowych samorządów włącznie z miastem i gminą Mińsk Mazowiecki. Wśród 600 banków spółdzielczych w Polsce, nasz bank zajął 23. miejsce, a w zrzeszeniu BPS plasuje się na trzeciej, medalowej pozycji.
Ogłoszono tę wiadomość podczas oficjalnych obchodów 80-lecia, które zgromadziły fanów spółdzielczości i mińskiego banku. Z trudem pomieścili się w sali kameralnej pałacu, która już dawno nie widziała tylu odznaczeń i kwiatów.
Za zasługi dla bankowości RP odznaczono Ewę Kaliszewską, Małgorzatę Kesler i Krystynę Samulik, a zasłużonym działaczem ruchu spółdzielczego została Grażyna Borowiec, Halina Przedlacka, Bogumił Jurek, Gustaw Muszkiet i Ryszard Szopa. Prezes Strzębska, dyrektorki oddziałów i wydziałów w centrali (Wanda Cerega, Marianna Dąbrowska, Stanislawa Gniadek, Stanisława Kania, Edyta Poduch, Stefania Piwek, Maria Przedlacka, Elżbieta Tacikowska i Halina Zajda) otrzymały złote odznaczenia Banku Polskiej Spółdzielczości, a złoty krzyż im. ks. Wawrzyniaka przyznano dwóm panom – Marianowi Makowskiemu i Tadeuszowi Gujskiemu. Pozostałym – Barbarze Czyż, Krystynie Jałosze, Teresie Kondraciuk, Marzannie Ludwiniak, Teresie Przysowie, Marzannie Sudzie i Małgorzacie Zborackiej – przypadła srebrna odznaka im. Stefczyka.
Wnet z kwiatami i gratulacjami na scenę ruszyli goście – od prezesów banków, burmistrzów i wójtów po stałych klientów zauroczonych tak spektakularnymi obchodami rocznicy. Tym bardziej, że czekały ich dwa rewelacyjne desery – artystyczny i biesiadny. Pierwszy zgotowały cygańskie gwiazdy z zespołu Roma, a drugi – wszyscy goście rocznicy, tworząc atmosferę beztroskiej zabawy. Aż do piania kogutów, bo na tak długą świąteczną radość zasłużyli.

Numer: 2005 43   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *