Przeżycie 50 lat w związku małżeńskim jest niewątpliwie wielkim sukcesem. Wiadomo, że w dzisiejszym samolubnym świecie zniechęcającym ludzi do wzajemnej żarliwej miłości, małżeństwa wystawiane są na próby przetrwania. Jednak większość par, które powiedziały sobie sakramentalne „tak” dzięki miłości prawdziwej i błogosławieństwu Bożemu przetrwało pół wieku...
Łaskawe złotka
Przykładem takiego sukcesu były Złote Gody w gminie Latowicz świętowane w sobotę, 8 października 2011 roku. Całość jubileuszu została zorganizowana na terenie parafii w Wielgolesie, która w roku bieżącym obchodziła 50-lecie konsekracji świątyni (2 lipca 1961 roku) i nadania tytułu Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Tradycyjnie, jak co roku w gminie Latowicz uroczystości rozpoczęto Mszą Świętą, tym razem popołudniową, w intencji jubilatów i ich rodzin. Koncelebrowaną Eucharystię odprawił proboszcz parafii, a jednocześnie kustosz sanktuarium ks. Arkadiusz Rakoczy z pomocą proboszcza parafii Latowicz ks. kan. dr. Ryszarda Mierzejewskiego. Zarówno pieśni liturgiczne, jak i czytania mszalne oraz kazanie skierowane do jubilatów dotyczyły miłości, wierności i uczciwości. W trakcie nabożeństwa jubilaci powtórzyli przyrzeczenia małżeńskie i otrzymali specjalne błogosławieństwo oraz miniaturkę sanktuarium w Wielgolesie. Kulminacyjnym punktem kościelnych uroczystości było odśpiewanie hymnu do Ducha Świętego ,,O Stworzycielu Duchu przyjdź...” i umocnienie wiarą na dalsze lata małżeństwa i całe życie.
Świecka część uroczystości, czyli tym razem agapa miała miejsce na terenie domu parafialnego w Wielgolesie. Jak zawsze przy takich uroczystościach wchodzących jubilatów marszem weselnym powitała tradycyjna ,,Kapela Ptasińskich”. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Hanna Kopa wygłosiła słowo wiążące i poinformowała, że większość jubilatów brała ślub w USC w Latowiczu, Wielgolesie, Jeruzalu i Iwowem. Dla przypomnienia warto nadmienić, że były to czasy sekretarza PZPR Władysława Gomułki a sprawy stanu cywilnego były załatwiane przez prezydia gromadzkich rad narodowych. Wówczas zawarło związek małżeński w Latowiczu i Wielgolesie łącznie 61 par. Złotych godów z terenu obecnej gminy doczekało się 11 z nich.
W imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wójt gminy Bogdan Świątek-Górski udekorował każdego jubilata medalem ,,Za długoletnie pożycie małżeńskie’’ i złożył stosowne życzenia. Do tego doszły jeszcze legitymacje i dyplomy gratulacyjne od wójta gminy i przewodniczącego rady gminy Jana Domańskiego oraz ciepłe koce zimowe po jednym na każdą parę od samorządu gminnego. Okazuję się, że procedura przyznawania tego typu medali nie jest sprawą prostą ani krótką. Wnioski o medale USC złożył na początku roku zaś postanowienie Prezydenta RP opiewa na datę 17 marca 2011 roku, a możliwość wręczenia powstała dopiero po przeszło pół roku.
Jak na jubileusz przystało była lampka szampana oraz słodki poczęstunek. Rześkie polki, kujawiaki i walce w wykonaniu kapeli oraz obecność dzieci i wnuków znacznie rozweseliło jubilatów. Wydawało się, że czas się trochę cofnął i powróciły młodsze lata.
Tegoroczni jubilaci nie należeli do rodzin płodnych, bowiem tylko państwo Wojdowie mieli 5 dzieci natomiast państwo Dźbikowie, Gołędowscy i Prusowie po 4. Pozostałe cztery pary dochowały się po 3, a trzy rodziny stać było tylko na zastępstwo biologiczne. Łącznie pary te wydały na świat 35 potomków.
W bieżącym roku w USC Latowicz związek małżeński zawarło dotychczas 27 par. Ich złote gody przypadną na 2061 roku.
ZŁOTka gminy latowicz:
Teresa i Marian Chróstowie z Kamionki
Marianna i Zdzisław Dźbikowie z Walisk
Adela i Józef Gołędowscy z Kamionki
Janina i Henryk Jesieniowie z Budzisk
Wacława i Stanisław Jesionkowie z Walisk
Janina i Wiesław Obłozowie z Gołychłąk
Janina i Henryk Płatkowie z Oleksianki
Sabina i Stanisław Prusowie z Transboru
Cecylia i Tadeusz Rechniowie ze Strachomina
Halina i Jan Wojdowie z Bud Wielgoleskich
Wanda i Józef Wójcikowie z Walisk
Numer: 2011 42 Autor: Franciszek Zwierzyński
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ