Gotowi do zmian (6/11)

Na przestrzeni ostatnich lat na terenie Mazowsza zlikwidowano ponad 50 techników, a ich miejsce powstały licea profilowane. Poprzez tą zmianę absolwenci szkół przestali być konkurencyjni na rynku pracy. Fakt ten pokazuje, że wciąż jest problem z docenieniem kształcenia zawodowego. Jak się okazuje to właśnie ono daje największe szanse na zdobycie doświadczenia. Właśnie temu służy projekt „Gotowi do zmian – młodzież na lokalnym rynku pracy”

Czas wyborów

Gotowi do zmian (6/11) / Czas wyborów

Po odbyciu praktyk, które odbywały się w czerwcu, lipcu i sierpniu Beneficjenci Ostateczni powrócili do zajęć prowadzonych w ramach dotychczasowych zajęć do końca roku. Natomiast od września do listopada uczestnicy projektu będą brali w spotkaniach z pracodawcami oraz w wyjazdach na uczelnie wyższe. Już niedługo wezmą udział w pierwszym wyjeździe w ramach współpracy z pracodawcami, podczas którego będą mieli szansę zapoznać się z wymogami potencjalnych pracodawców.
Podczas wakacji każdy uczestnik miał na celu zapoznać się z wymogami pracodawców oraz zachęcić ich do pogłębiania wiedzy. W styczniu przyszłego roku nastąpi nabór do III edycji projektu, którego autorami są Małgorzata Wachowicz oraz Marcin Sawicki. Projekt co roku obejmuje 100 Beneficjentów Ostatecznych, czyli uczniów w wieku 18-19 lat, a w ciągu 3 lat udział w nim weźmie 300 uczniów. Od stycznia 2010 roku udział w projekcie biorą także szkoły z Mińska, a wśród nich: ZS nr 1 im. Kazimierza Wielkiego, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim, a także Zespół Szkół Agrotechnicznych w Janowie. Zainteresowanie tym projektem jest ogromne, a trzecioklasiści są świadomi tego, że udział w nim pozwoli im w przyszłości łatwiej znaleźć pracę.
Podczas zajęć pozalekcyjnych uczestnicy projektu kształcą się w kierunkach technik: ekonomista, drogownictwa, budownictwa, informatyk, kelner, elektronik, mechanik, architektury krajobrazu oraz agrobiznesu. W ramach zajęć szlifują angielski pod kątem poszczególnych branż i poznają specjalistyczne oprogramowanie AutoCAD z nakładkami do dziewięciu zawodów. Kelnerzy i ekonomiści otrzymają wsparcie w postaci kursu obsługi i programowania kas fiskalnych. Systematycznie także otrzymują wsparcie od Sylwii Trzaski, która jest doradcą zawodowym w Powiatowym Urzędzie Pracy. Głównym celem tych zajęć jest pomoc młodzieży w rozpoznaniu własnych możliwości i zdolności zawodowych. Oprócz zajęć pozalekcyjnych uczniowie brali udział w wakacyjnych praktykach, które koordynowane były przez dyrektorów szkół biorących udział: Danutę Miraszewską – dyrektorka ZSA w Janowie, Małgorzatę Beczek – dyrektor ZS-1, Elżbietę Wieczorek – dyrektor ZSE i Tomasza Płochockiego – dyrektor ZSZ-2 w Mińsku.
Swymi umiejętnościami z beneficjentami dzieli się 16-osobowa kadra, w której skład wchodzi sześciu nauczycieli języka angielskiego – Said Bouchiker, Renata i Zbigniew Daśkowie, Jarosław Gut oraz Jarosław Wachowicz, a także Halina Sipowicz-Gołubowska oraz 14 nauczycieli zawodów: Teresa Dawydko – architektura krajobrazu, Michał Abramowski – pojazdy samochodowe, Anna Niewińska – agrobiznes, Krzysztof Ostrowski – elektronik, Jolanta Piskorz – kelner, Marcin Widerski – informatyk, Tomasz Szuba – budownictwo, Adam Trześkowski – drogownictwo, Katarzyna Wocial – ekonomia i Ewa Lichota-Wojtalewska – agrobiznes.
Na rozwój kształcenia zawodowego ma wpływ wiele czynników m.in. kadra dydaktyczna, informatyzacja placówek, w których odbywają się zajęcia edukacyjne, ale wiele zależy też od zaangażowania i podejścia do projektu samych uczestników. Jak podkreślają autorzy, projekt „Gotowi do zmian” posiada doskonałą kadrę dydaktyczną, która wspierana jest najnowszą technologią ICT. Są to technologie informacyjno-komunikacyjne, których działania związane są z produkcją i wykorzystaniem urządzeń telekomunikacyjnych i informatycznych oraz usług im towarzyszących, a także gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji w formie elektronicznej z wykorzystaniem technik cyfrowych.
Kadra realizująca projekt ma także nadzieję, że udział młodzieży w praktykach zaowocuje świadomymi i trafnymi wyborami w przyszłości. Ciągle jest jednak wiele pracy m.in. nad zmianą mentalności społeczeństwa, że szkoły zawodowe są potrzebne i pomagają młodzieży w przyszłości w podjęciu pracy.
W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 cały program „Gotowych do zmian” działać będzie do grudnia przyszłego roku.

Numer: 2011 39   Autor: (mr)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *