Kongres młodych w Mińsku

Kongres Młodzieży Wschodniego Mazowsza to nasza lokalna inicjatywa, która zrobiła pozytywne wrażenie na przedstawicielach władz sąsiednich powiatów. Towarzyszyli oni młodym z kilkudziesięciu miejscowości regionu, których Daniel Milewski, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu zaprosił do Mińska Mazowieckiego na wspólną rozmowę o przyszłości edukacji i stojących przed nią wyzwaniach

Wigory przyszłości

Kongres młodych w Mińsku / Wigory przyszłości

Honorowym gościem debaty młodych była profesor Jadwiga Staniszkis, na którą zgromadzeni oczekiwali ponad godzinę. Wypełnili czas dyskusją o formule, jaką mają przyjąć kolejne tego typu spotkania wzmacniające współpracę uczniów zaangażowanych w działalność szkolnych samorządów.
Konferencję rozpoczęła dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych, Elżbieta Wieczorek, która witając gości wyraziła ogromne zadowolenie z faktu, że tak niecodzienna debata mogła odbyć się właśnie w administrowanej przez nią placówce. Spotkanie rzeczywiście jak na Mińsk okazało się wyjątkowe, ponieważ to jedna z nielicznych okazji niezwiązanych z rozgrywkami sportowymi, która przyciągnęła w nasze strony taką ilość młodych szkolnych działaczy. 
Kilka oficjalnych słów powitania do zgromadzonej młodzieży skierował wicestarosta Krzysztof Płochocki, który skupił się na pomysłach związanych ze współpracą na sportowym gruncie. Następnie rozpoczęła się debata, którą poprowadził gospodarz spotkania Daniel Milewski, który do rozmowy zaprosił wicestarostę ostrowskiego Jerzego Bauera, przedstawiciela redakcji gazetki szkolnej z mińskiej „Macierzanki” oraz Marlenę Pustołę - opiekunkę samorządu w ZS im MSC.
Głos zabrał też opiekun samorządu liceum z Pięknej Marcin Maciejewski i liderka z „Chemika” Katarzyna Kubowiak. O cechach dobrego opiekuna opowiedział również dyrektor Mechanika Tomasz Płochocki. Z dyrekcji mińskich placówek swoją obecnością zaszczycili również Małgorzata Beczek, Jadwiga Ostrowska-Dźwigała oraz Krystyna Milewska-Stasinowska.
Entuzjastycznie do idei kongresu odniósł się wicestarosta ostrowski Bauer, który dziękując Milewskiemu za zaproszenie młodzieży z sąsiednich powiatów, proponował rewizytę naszych szkół w Ostrowi Mazowieckiej.
Do debaty z najsłynniejszą polską socjolożką młodzież została przygotowana przez redaktora naczelnego tygodnika „Co słychać?”. Zbigniew Piątkowski, jako ekspert z dziedziny mediów, przedstawił uczniom profil swojej działalności, podał dobre rady z dziennikarskiego fachu, zasady współpracy jego tygodnika ze szkołami i metody promocji uzdolnionej młodzieży .
Po nieco wydłużonej przerwie na scenę powrócił Milewski, tym razem przedstawiając zgromadzonym honorowego gościa – Jadwigę Staniszkis. Pani profesor wykłada na Uniwersytecie Warszawskim i w sądeckiej Wyższej Szkole Biznesu. Dziękując młodzieży za tak liczne przybycie nawiązała do swojej relacji z Milewskim, opowiadając choćby o ich wspólnym filmie dotyczącym nowoczesnego patriotyzmu.  Jako ceniona publicystka rozpoczęła debatę od analizy struktury polskiego szkolnictwa, choć dyskusja szybko zeszła na tematy bardziej bieżące. Prowadzący rozmowę redaktor Piątkowski wszedł z profesor w dziennikarską dyskusję o szansach i perspektywach dla młodego pokolenia. Pytał również o różnice mentalne miedzy politycznym centrum a prowincją oraz wpływ mediów na zachowania ich odbiorców. Mimo, że organizatorzy starali się szerokim łukiem omijać politykę, to pytania uczniów dotyczyły m.in. agenturalnej przeszłości Lecha Wałęsy.
Kongres był pierwszym i z pewnością nie ostatnim zlotem młodzieży. Ciekawe tylko, który z powiatów będzie jego gospodarzem, ponieważ idea Milewskiego została podchwycona również przez gości z Sokołowa Podlaskiego. Mamy jednak nadzieję, że impreza pozostanie naszym świętem młodzieżowej samorządności i okazją do wyjątkowych debat z ciekawymi postaciami polskiego życia społecznego.

Numer: 2011 38   Autor: Stanisław Kucharczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *