Prawo i życie (15)

Na rynku nieruchomości wystąpił podział pomiędzy inwestorami związanymi z rynkiem inwestycyjnym a użytkownikami – związanymi z rynkiem użytkowym. Generalnie jednak uczestników rynku nieruchomości dzieli się na dwie grupy: decydentów, czyli podejmujących decyzję oraz specjalistów, których zadaniem jest wspierać decydentów w podejmowaniu i realizacji decyzji

Biura ryzyka

Do grupy decydentów należeć będą deweloperzy, zadaniem których jest kierowanie procesem pierwotnego lub wtórnego zagospodarowania nieruchomościami. Ich decyzje są najtrudniejsze i ryzykowne, bo muszą je podejmować z wyprzedzeniem czasowym. Kolejną grupą są sprzedający i kupujący: pierwsi upłynniają, a drudzy lokują kapitał. Z uwagi na to, że podejmowane przez nich decyzje dotyczą aktualnego stanu rynku, ponoszą mniejsze ryzyko niż deweloperzy. Wynajmujący i najemcy natomiast udostępniają kapitał ulokowany w nieruchomości, a drudzy korzystają z ich nieruchomości nie wiążąc swojego kapitału, a uiszczając okresowo ustalony czynsz. Zazwyczaj stawka czynszu nie jest uzależniona od charakteru prowadzenia działalności w danej nieruchomości. Kolejnymi przedstawicielami grupy są kredytodawcy i kredytobiorcy: pierwsi udostępniają kapitał za opłatą, drudzy korzystają z tego kapitału.
Do grupy specjalistów należą pośrednicy. Ich zadaniem jest skojarzenie stron transakcji przy zakupie, sprzedaży, zamianie, najmie, wynajmie nieruchomości i w tym celu dotarcie do najszerszego rynku lub najlepszej oferty nieruchomości.  Ich działania muszą być poparte licencją. Rzeczoznawcy majątkowi natomiast to osoby odpowiedzialne za oszacowanie wartości nieruchomości/biurowca, którzy również posługują się odpowiednią licencją.
A doradcy? Wprawdzie ich rolą jest jedynie wspomaganie w podejmowaniu decyzji, jednak w swojej pracy powinni wykazać się możliwie wszechstronnym doświadczeniem zawodowym, zarządzając czyimś kapitałem, który został ulokowany w nieruchomości. Bardzo często zmuszeni są do godzenia interesów właściciela i użytkowników/najemców. Do tej grupy zalicza się również notariuszy, których głównym zadaniem jest sporządzanie aktów transakcji nieruchomościowej, a więc np. umowy kupna-sprzedaży, darowizny czy umowy zamiany. Winni dbać o poprawne sformułowanie warunków oraz sprawdzić zgodność aktów transakcji z przepisami obowiązującego prawa. Są osobami zaufania publicznego.
***
Z aktualnym numerem tygodnika
Co słychać?, w każdy piątek między godziną 14 a 16 oferujemy bezpłatne porady prawne. Zaprasza Artur Dzieniszewski – dyrektor ds. nieruchomości w OMEGA Kancelarie Prawne, Mińsk Mazowiecki, ul. Okrzei 14A/10, tel. 696 063 900.

Numer: 2011 35





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *