Warcaby w Siennicy

Przez trzy dni (od 14 do 16 października) trwał bój o drużynowe mistrzostwo kraju w stupolowych warcabach. W rywalizacji wzięło udział 7 teamów ze szkół podstawowych i 9 z gimnazjów w siedmiorundowym turnieju. Dużo to, czy mało? Biorąc pod uwagę koszt wyprawy, zrozumiałym się staje, że niewiele szkół stać na nadzwyczajny wydatek tysiąca złotych

Medale odjechały

Wielce gościnna okazała się siennicka szkoła, w której odbywał się maratoński turniej. Drużyny, które przyjechały z daleka miały zapewniony nocleg w internatowym hoteliku i posiłki ze szkolnej stołówki. Czas wolny uczniowie spędzili na zwiedzaniu Siennicy i relaksie przy pinpongowych stołach. Sobotni wieczór przeznaczony był na atrakcje w szkolnym ogrodzie z grillowym ogniskiem włącznie.
Mimo znacznych różnic w wynikach końcowych, rywalizacja sportowa na warcabowych planszach była niezwykle wyrównana. Czasem przypadek decydował o punktach. Tak było z drużyną Niedziałki, która przez błąd taktyczny nie stanęła na podium. Młodzi zawodnicy zdobyli kolejne turniejowe doświadczenie, a nagrody były tylko uzupełnieniem udanych zawodów.
W starszej kategorii wygrały mistrzynie Polski seniorów - gimnazjalistki z Wieczfni koło Mławy (Kinga Pętlicka, Natalia Sadowska i Magdalena Nowicka) - 13 pkt (36:9) przed dwiema drużynami z Pęgowa (wrocławskie) - PG I (Paweł Gołąbek, Marcin Kwocz i Katarzyna Mederska) - 11 pkt (31:7) oraz PG II (Paweł Kwocz, Wojciech Gołąbek i Małgorzata Olszewska) - 8 pkt (20:3). Dalsze miejsca zajęły drużyny: PG Gębice koło Piły, PG Stara Niedziałka, mińskie GPMSz, GM-3 w Gnieźnie, PG Żaków i PG Huta Mińska.
Mistrzowską drużyną z podstawówek została SP z podolsztyńskich Jezioran (Szymon Morzy, Władysław Daliga i Klaudia Tabaka) - 13 pkt (36:2), za nią uplasowała się SP Pęgów (Damian Majtczak, Jakub Kobus i Paulina Romańczuk) - 10 pkt (32:3) i SP z podmławskiej Sarbii (Bartosz Lisiecki, Łukasz Holak i Anna Graczyk) - 10 pkt (30:5). Dalsze miejsca zajęły: mińskie SP-5 i SP-6 oraz SP Brzóze i SP Żaków.
Wręczenia pucharów medali dyplomów i nagród dokonali: prezes PZW Tadeusz Kosobudzki, wójt Siennicy Grzegorz Zieliński i dyrektor ZS im. Gnoińskich Stanisław Czajka. Turniej sędziowali: Grzegorz Kulma, Leszek Łysakowski i Mieczysław Kamiński. Choć przyszłoroczne mistrzostwa mają się odbyć w Jezioranach, to uczestnicy tegorocznych tęsknić będą za Siennicą - szczególnie zdobywcy pucharów.

Numer: 2005 43   Autor: (jot)