Gęsianka historyczna

W Europie II wojna światowa wybuchła 1 września 1939 roku i zakończyła się w maju 1945 r. Przez 6 lat walk pochłonęła około 80 milionów ofiar, w tym wiele kobiet i dzieci. Od kapitulacji Niemiec minęło już 66 lat, ale mimo to mieszkańcy Dobrego i okolic wciąż pamiętają o pomordowanych w pobliskiej wsi bliskich

Pamięć ożyła

Gęsianka historyczna / Pamięć ożyła

Był piąty sierpnia 1944 roku, gdy do przejeżdżającego przez Gęsiankę konwoju niemieckiego ktoś oddał strzał. Rozwścieczeni okupanci zaczęli przeczesywać tereny położone nad rzeką Rządzą, gdzie natknęli się na gruzy po spalonym domu. W jego piwnicach przebywało wtedy 38 osób, wśród których znajdowali się: tutejsi mieszkańcy, uciekinierzy z Mińska Mazowieckiego, Sokołowa Podlaskiego, a także kilka osób z Wielkopolski. Nieznający litości hitlerowcy ominowali piwnicę, a następnie wysadzili ją w powietrze. Na miejscu zginęło piętnaście kobiet, piętnaścioro mężczyzn i ośmioro dzieci, w tym kilkumiesięczne niemowlę. W miejscu tego tragicznego mordu w dwudziestą rocznicę odsłonięty został pomnik ku czci ofiar hitlerowskiej zbrodni.
Od 2004 roku obchody upamiętniające mord na cywilach na stałe zapisały się w kalendarzu gminnych uroczystości. Udział w nich biorą nie tylko mieszkańcy, ale także przedstawiciele samorządu, Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Sybiraków, księża z parafii w Wiśniewie oraz poczty sztandarowe OSP z terenu gminy Dobre i Jakubów. Coroczne obchody organizowane są przez Szkołę Podstawową w Mlęcinie, której dyrektorką jest Jolanta Jastrzębska. Natomiast tegoroczną modlitwę ekumeniczną w intencji pomordowanych poprowadził ks. Sławomir Malona. Część artystyczną przygotowali uczniowie z Mlęcina oraz Kałuszyna, którzy recytowali wiersze tutejszych autorek – Agnieszki Wąsowskiej oraz emerytowanej nauczycielki Krystyny Kupiec. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie tej części uroczystości była Małgorzata Pisarczyk. Zanim przystąpiono do składania wieńców i zapalania zniczy orkiestra dęta z Dobrego pod batutą Mariana Bazaka zagrała „Kwiaty Polskie” oraz „O mój rozmarynie”. Wieńce pod pomnikiem w imieniu władz gminy złożyli harcerze z 9. DH z Dobrego, rodziny pomordowanych oraz mieszkańcy.
Na zakończenie obchodów 67. rocznicy wójt Radzio podziękował dyrektorce SP oraz Małgorzacie Pisarczyk za to, że mimo okresu wakacyjnego udało się im zebrać dzieci i przygotować krótki rys historyczny tamtych wydarzeń. Podkreślił także, że uczniowie ze szkoły w Mlęcinie to również opiekunowie upamiętniającego ofiary mordu w Gęsiance pomnika.

Numer: 2011 33   Autor: Maciej Rafał Rek





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *