Branżówka Co słychać?

Od nowego roku w Polsce obowiązują certyfikaty energetyczne mieszkań i budynków. Mają one wpłynąć na ograniczenie zużycia energii oraz pokazać, że możliwe jest zastosowanie oszczędnych rozwiązań wpływających na koszty eksploatacji

Oszczędności w systemie

Branżówka Co słychać? / Oszczędności w systemie

Ponad 75% energii zużywanej w przeciętnym, indywidualnym gospodarstwie domowym przypada na ogrzewanie wody i pomieszczeń. Kto chce oszczędzać energię, a co za tym idzie również koszty, nie może pominąć kwestii związanych z właściwym ociepleniem elewacji własnego domu. Długotrwała i wydajna izolacja cieplna, możliwa jest przede wszystkim przy zastosowaniu nowoczesnych, zewnętrznych systemów ociepleń. Kompletny system Baumit Open gwarantuje właściwą izolację budynku i co ważne spełnia wymagania obecnie obowiązujących surowych norm budowlanych. Wchodząca w skład systemu płyta elewacyjna Baumit Open zapewnia optymalny klimat wewnątrz pomieszczeń. Wartość współczynnika oporu dyfuzyjnego jest w przypadku tej płyty taka sama jak w przypadku cegły porowatej i wynosi 10. Podobnie korzystna jest wartość współczynnika przenikania ciepła, który stanowi jedynie 0,04W/mK. Płyty termoizolacyjne dostarczane są o wymiarach 100x50 cm w różnych grubościach i co istotne bez stosowania przy ich produkcji szkodliwego dla środowiska freonu. Odpowiednio ocieplony budynek wymaga nałożenia tynku strukturalnego. Nowością na polskim rynku są produkty, które w swoim składzie wykorzystują nanotechnologię. Dzięki samoczyszczącym właściwościom tynku Baumit NanoporPutz, okres estetyki elewacji jest prawie dwukrotnie dłuższy, w odniesieniu do tradycyjnych materiałów. Zapewnia to istotne zmniejszenie kosztów utrzymania budynku.

Konserwować rynny i krokwie?
Często zapominamy, że rynny to nie dekoracja, a niezbędny element każdego domu. To one chronią naszą elewację przed wodą, odprowadzając ją i jednocześnie nie dopuszczając do jej zalewania. Dzięki temu tynki nie odpadają i nie mamy w domu wilgoci. Żeby prawidłowo spełniały swą funkcję należy odpowiednio o nie dbać. Przegląd jesienią, pozbycie się liści oraz sprawdzenie wiosną ich stanu po zalegającym wcześniej śniegu w zupełności wystarczą. Należy także sprawdzić ich szczelność. Fachowcy twierdzą, że wystarczy wlać do niej wodę. Zatykamy otwór odpływowy i napełniamy rynnę wodą. Mniej więcej do połowy jej wysokości. Jeżeli znajdziemy nieszczelność, łatwo się jej pozbędziemy stosując uszczelniacze. Wybrać można z całej gamy dostępnej na rynku.
Z kolei krokiew to już element konstrukcyjny dachu. Bardzo istotny, ponieważ przenosi obciążenia dachu od pokrycia dachowego, jak również siły wiatru czy obciążenia śniegiem i ciężaru własnego. Należy więc zadbać o jej żywotność poprzez właściwą konserwację. Zabezpieczy ona drewno przed szkodliwymi czynnikami. O konserwacji krokwi myśleć należy już na etapie wyboru drewna. Wybierać należy takie, które posiada dobre właściwości mechaniczne np. świerk, jodła. Konserwacja krokwi to nic innego jak impregnacja drewna. Pokrywa się je środkami, które mają chronić drewno przed owadami, bakteriami i grzybami. Preparaty te mają również za zdanie chronić ją przed działaniem ognia i wilgoci. Obecnie na rynku dostępnych jest całe mnóstwo różnorodnych preparatów stosowanych do impregnacji drewna. Krokiew to element szalenie ważny dla konstrukcji budynku, dlatego polecam korzystanie raczej ze znanych z dobrej jakości i sprawdzonych preparatów.


Nowa posadzka na starej
Posadzka, czyli wierzchnia warstwa podłogi, z czasem się zużywa w wyniku normalnej eksploatacji (głównie wyciera), bywa też poważniej uszkodzona miejscowo, np. w wyniku zalania, zarysowania czy upadku ciężkiego przedmiotu. Posadzki drewniane zamiast wymieniać, często można odnowić przez cyklinowanie czy lakierowanie i warto o tym pomyśleć, o ile podłoga nie ma niemożliwych do usunięcia plam lub znacznych ubytków. Mniejsze rysy i szczeliny można uzupełnić kitem do parkietów lub masą otrzymaną ze zmieszania pyłu drzewnego (powstałego przy cyklinowaniu) ze specjalnym płynem. Zaletą ostatniego rozwiązania jest to, że kolor powstałej masy idealnie pasuje do istniejącego parkietu. Wykonując nową posadzkę drewnianą, trzeba przede wszystkim zdecydować, czy usuwamy dotychczasową, czy też nową układamy jako kolejną warstwę. Generalnie starą posadzkę można pozostawić, jeśli jest stabilna, równa oraz zapewnia przyczepność o ile nowa wymaga przyklejenia (płytki ceramiczne). Wadą tego sposobu jest podniesienie poziomu podłogi, dlatego jako nową posadzkę układa się dość cienkie materiały – płytki ceramiczne, panele podłogowe lub cienką mozaikę drewnianą. Poziom podłogi podnosi się o około 2 cm, co wymaga jedynie podcięcia skrzydeł drzwi i zamontowania listwy progowej, ale zmniejszenie wysokości pomieszczenia jest praktycznie nieodczuwalne. Panele układa się na warstwie wyrównującej ze specjalnej pianki lub drewnopochodnych płyt podkładowych, a mozaikę można do takich płyt przykleić. Układanie nowej warstwy płytek ceramicznych wymaga zaś płytkiego „podziobania” lub ponacinania powierzchni starych, by uzyskać odpowiednią przyczepność. Uwaga. Powierzchnia starych płytek musi być przed nałożeniem kleju starannie odkurzona i zmyta.

Numer: 2011 33   Autor: pod redakcją Kamila Grajdy





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *