W Halinowie

Po imieninach Halin, Halinów otworzył się na kontakty międzynarodowe. Już 6 sierpnia do Halinowa przyjadą przedstawiciele ukraińskich organizacji pozarządowych oraz władz lokalnych, a we wtorek 9 sierpnia z gminy Halinów na polsko-japońskie wakacje pojedzie dziesięciu uczniów

Otwarcie ze wsparciem

W Halinowie / Otwarcie  ze wsparciem

W najbliższą sobotę do Halinowa przybędzie 20 ukraińskich przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz władz lokalnych.
Gminne Centrum Informacji w Halinowie jest partnerem lokalnym „Stowarzyszenia Szkoła Liderów”, które we współpracy z organizacją Europejski Dialog ze Lwowa realizuje projekt, współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r.
Głównym celem projektu jest rozwój gmin wiejskich poprzez aktywizację obywateli i wsparcie współpracy ukraińskich organizacji pozarządowych, działających w obszarze samorządności z władzami lokalnymi.
W projekcie bierze udział dwadzieścia osób, które tworzą 10-dwuosobowych zespołów, każdy z innej gminy wiejskiej – składający się z przedstawiciela NGO i władzy lokalnej. Gmina Halinów będzie pierwszym miejscem w Polsce, podczas tygodniowej wizyty studyjnej ukraińskich gości. – Cieszymy się z wizyty partnerów z Ukrainy. Nasi goście zapoznają się z pracą samorządowców, poznają metody dialogu ze społecznością lokalną. Planujemy wizytę w stadninie koni państwa M.K. Szuster z Budzisk, Stacji Uzdatniania Wody w Mrowiskach oraz na nowym boisku Orlik w Halinowie. Całość podsumujemy podczas wspólnego okrągłego stołu – mówi Michał Góras z GCI w Halinowie.
– Podczas wizyty chcemy pokazać przykłady dobrej współpracy i komunikacji między samorządem a mieszkańcami. Uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się jak funkcjonują podobne do nich organizacje i instytucje działające na rzecz rozwiązania podobnych problemów przy wykorzystaniu rożnych metod – dodaje koordynator projektu Piotr Krygiel ze Szkoły Liderów.
Wizytę przedstawicieli ukraińskich organizacji pozarządowych oraz władz lokalnych Patronatem Honorowym objęli przewodniczący Rady Miejskiej Marcin Pietrusiński oraz burmistrz Adam Ciszkowski

Do udziału w projekcie „Polskie wakacje dla dzieci z Japonii”, które trwają do 9 sierpnia 2011 r. w Centrum Japońskich Sztuk Walki Dojo Stara Wieś w województwie łódzkim. Polski Związek Karate Tradycyjnego wytypował 10 młodych adeptów sztuk walki z Zespołu Szkół w Halinowie.
Gośćmi specjalnymi tego projektu będzie grupa trzydziestu dzieci z Japonii z terenów poszkodowanych podczas trzęsienia ziemi w Japonii (z prefektur z Miyagi i Iwate). Polskie i japońskie dzieci codziennie uczestniczyć będą w treningach karate tradycyjnego, grach zespołowych i wycieczkach rowerowych. Dzieci nauczą się też ludowych tańców polskich, robienia wycinanek, poznają stroje ludowe.
Z gminy Halinów na polsko-japońskie wakacje pojedzie m.in.: Ernest Figiel – mistrz Mazowsza w karate tradycyjnym oraz dziewięcioletnia wicemistrzyni Izabela Figiel.
W projekt włączyło się GCI w Halinowie, które sfinansuje przejazd uczniów z Halinowa na wspólne wakacje z ich japońskimi przyjaciółmi. – Cieszymy się, że uczniowie z Halinowa zostały wyróżnione przez Polski Związek Karate Tradycyjnego. Wspierając ten wyjazd pośrednio pomagamy japońskim dzieciom, które ucierpiały podczas tegorocznego kataklizmu – powiedział Michał Góras.
Organizatorem akcji wraz z Polskim Związkiem Karate Tradycyjnego jest Fundacja Rozwoju Karate Tradycyjnego. Patronat Honorowy nad „Most solidarności – polskie wakacje dla dzieci z Japonii” objął minister Radosław Sikorski, a przewodniczącym Komitetu Honorowego został były prezydent Lech Wałęsa.

Numer: 2011 32   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *