W Lipinach

Lipiny to miejsce, gdzie odbyła się debiutancka impreza kulturalna rozpoczynająca znaczące wydarzenie w gminie Mrozy. Koncert oraz wernisaż, jakie miały tu miejsce 10 lipca były pierwszym z cyklu planowanych spotkań z kulturą, dając przedsmak kilkumiesięcznych animacji środowisk wiejskich

Wieś z kulturą

W Lipinach / Wieś z kulturą

W minioną niedzielę Gminne Centrum Kultury w Mrozach rozpoczęło realizację projektu, u podstaw którego leżało założenie dotarcia z kulturą do małych miejscowości gminnych. Projekt jest cyklem dziewięciu imprez o charakterze społeczno-artystycznym, w dziewięciu różnych wioskach, na terenie gminy Mrozy. W ramach każdego wydarzenia artystycznego odbywać się będą występy muzyczne, projekcje filmów dokumentalnych, spotkania z folklorem i etno-kabaretem, wernisaże malarstwa i pokrewnych prac plastycznych, pokazy garncarstwa oraz florystyczne. Dodatkową zachętą do udziału w spotkaniach mają być warsztaty z dziedziny sztuk plastycznych włączające uczestników w tworzenie własnych prac.
Lipiny rozpoczęły ten długometrażowy plan wzbogacania życia kulturalnego w małych miejscowościach. Ponad godzinny koncert Kwartetu NIEklasycznego oraz wernisaż batiku Moniki Załęskiej pozwolił mieszkańcom Lipin, w sposób niekonwencjonalny i pożyteczny, spędzić czas wolny. Koncert muzyki klasycznej przeplatany znanymi utworami z kultury współczesnej stanowił tu nowe wydarzenie, dające satysfakcję i szlachetnie karmiące ucho doznania estetyczne. Kwartet serwował same wielkie utwory, wychodzące z rąk takich kompozytorów jak: Bach, Mozart, Chopin, Vivaldi, Szostakowicz i inni. Zaskoczeniem dla wielu był ambitny uczestnik koncertu, ośmioletni Fabian Serafin, który bez problemów odgadł graną niespodziankę – temat przewodni do filmu „Różowa Pantera”.
Po koncercie słuchacze mogli przyjrzeć się dokładnie batikom, dotknąć je i porozmawiać z autorką prac na temat samej techniki ich wykonywania, która dla wielu osób stanowiła niespotykaną dotąd specyfikę barwienia bawełny. Batik to sztuka malowania nie tylko farbą ale i woskiem, to pracochłonne, wielokrotne namaczanie i suszenie płótna, którego efekt końcowy przykuwa uwagę.
Zwieńczeniem spotkania z kulturą było podziękowanie Elżbiety Kielak, przemawiającej w imieniu społeczności Lipin, skierowane do organizatora projektu. Podzieliła się swymi spostrzeżeniami dotyczącymi koncertu i wystawy, wyznając że za sprawą „Kulturalnej wsi ...” uczestnicy mogli poczuć się jak w instytucji kulturalnej.

Numer: 2011 29   Autor: Paulina Piotrowska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *