Rudka szpitalna

W kwietniu br. Sejm wprowadził ustawę o zinformatyzowaniu ochrony zdrowia w celu usprawnienia przepływu informacji o stanie zdrowia pacjentów. Postawiło to przed szpitalami nie lada wyzwanie ucyfrawiania swoich pracowni. W powiecie mińskim pierwsze kroki do cyfrowego zdrowia postawił SSZZOZ w Rudce, który w ubiegłym roku przeprowadzał równocześnie dwie inwestycje

Zdrowie w cyfrach

Rudka szpitalna / Zdrowie w cyfrach

Zespół szpitalny w Rudce od wielu lat stara się przystosować swoją infrastrukturę informatyczną do przyjętych standardów. Rokrocznie inwestuje w nowe technologie, korzystając z finansowej pomocy samorządu województwa mazowieckiego. W pierwszy półroczu 2010 roku wydali 78 tys. złotych na modernizację serwerowni i wykonanie szkieletu sieci światłowodowej, a już kilka miesięcy później zakupili nowy aparat RTG wraz z systemem cyfrowego obrazowania i dostosowali do nich całą pracownię radiologiczną, wydając ponad 788 tys. złotych. W tym roku aparat ten został ucyfrowiony, a w szpitalu uruchomiono elektroniczny obieg informacji o wynikach badań, przekazywanych prze laboratoria oraz umożliwiono rejestrację pacjentów przez internet.
Jednocześnie, gdy pracownia RTG przechodziła informatyczną metamorfozę, dyrekcja szpitala postanowiła rozprawić się z mocno wyeksploatowaną stacją uzdatniania wody. Pochodząca jeszcze z lat 60. stacja wykorzystywała przestarzałą technologię, co skutkowało dużymi przekroczeniami dopuszczalnych parametrów w zakresie zawartości związków żelaza i manganu. Teraz woda jest dokładnie filtrowana, a w przypadku skażenia ujęcia, będzie dezynfekowana promieniami UV. Modernizację, kosztującą ponad 1,4 mln złotych, po połowie sfinansowali WFOŚiGW i samorząd województwa mazowieckiego.
Po tak wielkich inwestycjach szpital w Rudce ma się czym pochwalić, dlatego w czwartek 30 czerwca dyrektor Marianna Zambrzycka na uroczyste otwarcie pracowni RTG i stacji uzdatniania wody zaprosiła spore grono vipów. Wśród gości znaleźli się m.in.: wicemarszałek Krzysztof Strzałkowski, zastępca przewodniczącego Rady Społecznej SSZZOZ – Leszek Celej, wójt mroziańskiej gminy Dariusz Jaszczuk, wicestarosta Krzysztof Płochocki, przewodnicząca oddziału warszawsko-otwockiego Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc – Zofia Zwolska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Mrozów – Wojciech Malczyk oraz prezes Mazowieckiego Towarzystwa Kultury – Janusz Ostrowski wraz z członkami zarządu. Zanim jednak dyrektorka zaprosiła ich na zwiedzanie szpitala i uroczysty obiad, ks. dziekan Marek Kasprzak odprawił mszę w szpitalnej kaplicy, a później obie inwestycje poświęcił, życząc, by dobrze służyły pacjentom i pracownikom zespołu.
– Ucyfrowienie znacznie ułatwia pracę i jest olbrzymią szansą na to, żeby usprawnić diagnostykę pacjentów tego szpitala – zachwalał nową pracownię wicemarszałek Strzałkowski. Tymczasem jej kierowniczka, Irena Serwatka zwracała uwagę na aspekt ekologiczny tej inwestycji, czyli pozbycie się szkodliwych dla zdrowia odczynników, służących do wywoływania zdjęć. Teraz wszystkie rentgenowskie fotografie pokazują się na ekranie komputera, a wyniki badań pacjent dostaje nagrane na płytkę CD. Zdjęcia wysyłane są drogą internetową do radiologa w Międzylesiu, co – zdaniem informatyka zespołu, Macieja Cabaja – trwa zaledwie kilka sekund, a jeżeli opisze je od ręki, to wynik może wrócić do szpitala w kilka minut.
Ucyfrowienie pracowni RTG to nie koniec informatycznych inwestycji szpitala w Rudce. Następnym etapem będzie zakup dodatkowych licencji na pracownie diagnostyczne (spirometria, bezdech senny, bronchoskopia), zakup nowego aparatu do prób wysiłkowych umożliwiającego zintegrowanie aparatów ekg i ergospirometru, i zintegrowanie wszystkich urządzeń diagnostycznych z całym systemem. I choć już wydali około 2 mln złotych na pracownię radiologiczną, to drugie tyle planują zainwestować w zakup licencji, konfiguracje i szkolenia pracowników. A wszystko, by ich pacjenci mogli cieszyć się z dobrodziejstwa zinformatyzowanej ochrony zdrowia.

Numer: 2011 29   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *