Latowicz przeciwpożarowy
Umęczony za wiarę w IV wieku oficer rzymski św. Florian pochodził z Górnej Austrii. Utopiony w rzece Enns patronuje obecnie strażom pożarnym. Dzień swojego patrona strażacy świętują 4 maja, ale zdarzenia pożarowe i wypadki zdarzają się nieprzewidzianego dnia. Dlatego władze samorządowe gminy czuwają nad sprawnością jednostek OSP – dotują, sprawdzają i rozliczają. Stąd na czerwcowej sesji Rady Gminy Latowicz radni wysłuc, hali informacji na ten temat
W służbie św. Floriana
Na terenie gminy działa 13 jednostek OSP, z czego tylko jedna – w Redzyńskim – wchodzi w skład Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego (KSRG). Jednostki te skupiają około 380 osób, z czego 285 to członkowie czynni, 75 – honorowi i 20 – wspierający. Gminnym prezesem ZOSP RP w Latowiczu już od wielu lat jest wójt Bogdan Światek-Górski. Być może właśnie dlatego dba się tutaj o strażaków należycie. Bazę usprzętowienia stanowi m.in.: 16 samochodów bojowych, 18 motopomp i jedna pływająca „Niagara”, 4 agregaty prądotwórcze, 4 piły spalinowe, 4 maszty oświetleniowe, 2 zestawy ratownictwa medycznego, 8 aparatów oddechowych, 2 drabiny na samochodach, 10 radiotelefonów, agregat wysoko ciśnieniowy oraz wyposażenia osobiste strażaków. Jako konserwatorów-mechanicków zatrudnionych jest na umowę zlecenie 14 osób. Wartość zakupionego sprzętu przeciwpożarowego wyniosła 75 tys. złotych w tym z budżetu gminy około 47,5 tys. złotych, a z wojewódzkiego związku OSP – 27,5 tys. zł. Oprócz tego jednostka OSP w Redzyńskim otrzymała dofinansowanie KSRG w kwocie 6 tys. zł na zakup piły spalinowej do betonu i drewna oraz radiotelefonu.
Dla utrzymania sprawności bojowej strażaków i gotowości sprzętu gaśniczego oraz ratunkowego organizowane są gminne zawody sportowo-pożarnicze i ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze. Zawody tego typu odbyły się w czerwcu 2010 roku na boisku pod Borowiną. Pierwsze miejsce zajęła OSP Strachomin, drugie Latowicz, a trzecie Oleksianka. Ćwiczenia gminne OSP odbyły się we wrześniu 2010 r. w Waliskach i przysiółku Dębina, a uczestniczyły w nich wszystkie jednostki OSP z terenu gminy – razem 13 drużyn, 70 druhów OSP oraz dwa zastępy strażaków zawodowych z PSP w Mińsku. Głównym obserwatorem ćwiczeń był zastępca komendanta powiatowego PSP bryg. Paweł Parobczak oraz wójt Bogdan Światek-Górski.
Strażacy wiedzą dobrze, że człowiek nie samym chlebem żyje. Dlatego ci z Latowicza uczestniczyli wraz ze swoimi sztandarami w VI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków na Jasną Górę w kwietniu 2010 roku. Natomiast 30 czerwca 2010 roku był dniem żałoby bowiem zmarł długoletni prezes OSP Latowicz Grzegorz Fijołek. W pogrzebie uczestniczyli licznie strażacy z pocztami sztandarowymi.
Rok 2010 był stosunkowo spokojny dla gminnych jednostek OSP w Latowiczu. Pożar pojawił się w Transborze, gdzie spaliło się poddasze domu mieszkalnego. Jednostki OSP wyjeżdżały także do mniejszych zdarzeń, jak wypalanie nieużytków i pożary nagromadzonych śmieci. Oprócz tego były również wypadki drogowe, usuwanie drzew po wichurze i podtopienia. Jednostka OSP z Redzyńskiego w ramach KSRG wyjeżdżała do Halinowa, gdzie wypompowywała wodę z piwnic przez 13 godzin
Numer: 2011 29 Autor: Franciszek Zwierzyński
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ