We wtorek 28 czerwca br. sala konferencyjna urzędu stała się miejscem spotkania przedsiębiorców i władz gminy Dębe Wielkie. Wszystko za sprawą forum gospodarczego, którego organizatorem był wójt Kalinowski. Na spotkanie poza przedsiębiorcami przybyli także radni oraz pracownicy urzędu. Przewodnim tematem spotkania była współpraca gminy z lokalnymi przedsiębiorcami
Gmina z biznesem

Pierwszą kwestią, która została omówiona na forum, a bardzo znaczącą dla przedsiębiorców, był temat modernizacji linii energetycznych, przebiegających przez teren gminy. Potrzeba takich działań wynika z częstych awarii w dostawach prądu. Wójt przygotował projekt pisma do PGE i przekazał informację, iż istnieje możliwość złożenia skarg i innych pism do dystrybutora za pośrednictwem urzędu gminy. Przedstawił również przyjęte przez radę gminy studium kierunków zagospodarowania przestrzennego, zachęcając do zapoznania się z jego mapą.
Głos zabrała również Małgorzata Gańko z Referatu Spraw Obywatelskich i Wojskowych, omawiając zmiany, jakie zostaną wprowadzone w zakresie funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. CEIDG rozpoczęła działalność od 1 lipca 2011r. i prowadzona jest przez ministra gospodarki w formie elektronicznego rejestru dostępnego przez internet. Szefowa RSOiW poinformowała więc, iż do końca roku będzie trwało przenoszenie danych z ewidencji gminnych, a z dniem przeniesienia wpisu do CEIDG wójt przestaje być organem ewidencyjnym dla przedsiębiorcy.
Podczas spotkania rozmawiano także o trwającej przebudowie krajowej Dwójki (utrudnienia i korki), a przedsiębiorcy mieli możliwość wypełnienia ankiety o możliwości rozwoju swoich firm, a także wizji i oceny współpracy z samorządem.
Analizując wyniki ankiety można stwierdzić, iż największym atutem dla rozwoju przedsiębiorczości w gminie jest lokalizacja, którą wybrało 84% badanych. Co jeszcze? Pracownicy firm oraz pozytywne nastawienie władz samorządowych zyskały 32% poparcia, a 5% inne, bardziej ogólne czynniki rozwoju firm.
Jako słabe strony dla rozwoju przedsiębiorczości w gminie Dębe Wielkie badani wskazują zły stan dróg (79% ankietowanych), brak infrastruktury wodno-kanalizacyjnej (68% biznesmenów), a co drugi z nich (53%) widzi brak terenów inwestycyjnych.
Jednak, ku zadowoleniu władz samorządowych, aż 73 % ankietowanych stwierdziło, iż gmina Dębe Wielkie jest lokalizacją przyjazną dla przedsiębiorców. W kwestii podatków 53% badanych klasyfikuje ich wysokość w gminie jako średnie, 37% jako wysokie, natomiast 5% uważa, iż są niskie.
Pierwsze forum gospodarcze w gminie Dębe Wielkie było zaskoczeniem dla lokalnych przedsiębiorców, ale zainteresowanie, z jakim się spotkało, wskazuje częstszą organizację tego typu spotkań.
Numer: 2011 28 Autor: J. Zbigniew Piątkowski
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ