Branżówka Co słychać?

Jedną z motywacji, która skłania do remontowania podłogi jest jej słaba izolacyjność akustyczna. Przedstawiamy trzy sposoby wygłuszenia stropu

Podłogowe remonty

Branżówka Co słychać? / Podłogowe remonty

Najskuteczniejszy sposób wygłuszenia stropu to wykonanie tzw. podłogi pływającej.
Na warstwie konstrukcyjnej (istniejącym stropie) układa się (patrząc od góry): cienką 3-5 cm warstwę specjalnego styropianu tzw. akustycznego lub twardej wełny mineralnej; warstwę folii budowlanej; wylewkę podłogową grubości 4-5 cm. Taki sposób, choć bardzo skuteczny, wiąże się z dużym podniesieniem poziomu podłogi, znacznym obciążeniem stropu i kilkutygodniową przerwą w użytkowaniu pomieszczeń.
Sposób drugi – mniej skuteczne, ale i mniej kłopotliwe jest wykonanie tzw. posadzki pływającej. W tej wersji wierzchnią warstwę podłogi – panele, parkiet, mozaikę drewnianą lub płytki ceramiczne – oddziela od warstwy konstrukcyjnej stropu cienką warstwą izolacji akustycznej ze specjalnej pianki, miękkich płyt pilśniowych itp. W przypadku płytek ceramicznych na izolacji spoczywa jeszcze warstwa płyt gipsowo-włóknowych lub drewnopochodnych – do niej przykleja się płytki. Zarówno warstwa wylewki w podłodze pływającej, jak i posadzka pływająca musi być oddzielona od ścian, słupów i innych elementów konstrukcyjnych szczeliną dylatacyjną szerokości 1-2 cm, którą wypełnia się specjalną taśmą lub paskami styropianu.
Stropów drewnianych często nie można obciążyć dodatkową warstwą podłogi pływającej, pozostaje wówczas wykonanie pływającej posadzki. Izolacyjność dźwiękową poprawia także zastosowanie pomiędzy belkami stropowymi, a ułożonymi prostopadle do nich legarami tłumiących drgania podkładek z gumy lub filcu oraz wypełnienie wełną mineralną pustych przestrzeni pomiędzy belkami oraz legarami.
Dobry sposób wyciszenia to również zbudowanie tzw. sufitu podwieszanego, wygłuszonego wełną mineralną, jednak nie może on mieć sztywnych połączeń ze stropem. Wadą tego rozwiązania jest obniżenie, co najmniej o kilkanaście centymetrów, pomieszczenia znajdującego się na dolnej kondygnacji. Dość dobrze odgłos kroków wycisza także najprostszy z dostępnych sposobów, czyli ułożenie grubego dywanu lub wykładziny.
Świat parapetów
Parapet jest elementem wykończenia wnęki okiennej, pełniącym także funkcję dekoracyjną. Na rynku dostępne są parapety drewniane, kamienne lub z tworzywa sztucznego. Parapety z płyt postformingowych są wykonane z płyty wiórowej, która jest oklejona laminatem z obu stron. To jak będzie wyglądał parapet zależy od rodzaju okleiny: parapety mogą być jednobarwne w dowolnym kolorze oraz imitujące kamień lub drewno. Zazwyczaj ich powierzchnia jest półmatowa, choć można zamówić z połyskiem. Krawędź parapetu najczęściej jest zagięta do dołu. Parapety te są odporne na wilgoć i zabrudzenia, a na ich powierzchni nie zostają ślady po doniczkach i ozdobach. Są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne podczas transportu i montażu.
Parapety kamienne zwykle wykonane są z marmuru. Stosuje się do tego także trochę twardszy granit. Powierzchnia parapetów może być oszlifowana lub polerowana. Marmur jest porowaty, więc jego powierzchnię należy pokryć specjalnym płynem konserwującym, który chroni przed chłonięciem przez niego zanieczyszczeń i wody. Parapety z konglomeratu marmurowego (polimerobetonu) wykonywane są z kruszywa marmurowego połączonego żywicą poliestrową. Naturalne kruszywo sprawia, że świetnie imitują parapety kamienne, mogą być też barwione na różne kolory. Przeważnie mają one błyszczącą powierzchnię i frezowane brzegi. Parapety z konglomeratu marmurowego są trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Są nienasiąkliwe, niełamliwe oraz odporne na ścieranie. Parapety plastikowe wykonuje się z twardego PVC, które nie żółknie pod wpływem promieni ultrafioletowych.
Firma Info-System oferuje bogaty wybór parapetów zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Duża część parapetów jest dostępna „od ręki” jednak jest możliwe wykonanie parapetu na zamówienie. Wszystkie parapety wycinane są pod wymiar i życzenie klienta. Projekty można przesyłać do biura, odeślą go wraz z wyceną w najszybszym możliwym terminie. Zamówienia oraz wyceny przyjmowane są tylko drogą pisemną.
Istnieje możliwość wysyłki parapetów kurierem (za wyjątkiem parapetów z konglomeratu, granitu oraz marmuru).
Info-System jest dystrybutorem kamienia elewacyjnego firmy Elkamino. Kamień ten występuje w 2 typach: gipsowy – przeznaczony do wnętrz i cementowy – przeznaczony do elewacji zewnętrznych i wewnętrznych.
Kamień firmy Elkamino jest przyjazny środowisku, mrozoodporny i posiada dobre właściwości docieplające. Produkowany z najlepszej jakości gipsu, białego cementu i odpowiednio dobranych kruszyw oraz znakomitych barwników, uzyskuje doskonałą jakość. Zapraszamy wszystkich do współpracy z firmą Info-System pana Roberta Mroczka.

Numer: 2011 28   Autor: pod redakcją Kamila Grajdy





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *