Gotowi do zmian (4/11)

Jak bardzo ubogi jest polski rynek w ludzi z wykształceniem technicznym, wiedzą wszyscy. Poprawie tego stanu rzeczy mają służyć projekty unijne wprowadzane na terenie całego kraju. Jedną z takich pomocy jest dofinansowywany ze środków unijnych program CKU – Gotowi do zmian – młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy. W ramach tego przedsięwzięcia młodzież szkolna z terenu powiatu mińskiego nie tylko pilnie się uczy, ale i integruje na weekendowych wyjazdach

Wola wytchnienia

Gotowi do zmian (4/11) / Wola wytchnienia

Autorami projektu są Małgorzata Wachowicz oraz Marcin Sawicki, którzy podkreślają, że głównym celem projektu jest aktywne i innowacyjne połączenie zdobywanej wiedzy w szkole z wiedzą z praktyk zawodowych. Każdy z uczestników Gotowych do zmian po odbyciu bezpłatnych zajęć musi jeszcze zdać egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Po jego zaliczeniu absolwenci techników mają szersze pole w poszukiwaniu przyszłych pracodawców.
Organizatorzy projektu nie ograniczają się tylko do prowadzenia zajęć, poszukują także firm, które chciałyby podjąć z nimi współpracę. W ten o to sposób po wakacjach na beneficjentów czekają wizyty na wyższych uczelniach oraz u potencjalnych przyszłych pracodawców. Ale zanim wrócą do nauki, koordynatorzy projektu przygotowali dla nich wyjazd integracyjny. W weekend 18 i 19 czerwca wszyscy uczestnicy udali się do Ramsowa, miejscowości oddalonej około 40 km od Olsztyna.
Wyjazd ten miał na celu nie tylko umilić czas, ale także obfitował w walory edukacyjne. Organizatorem warsztatów była firma SNIPER, która zapewniła wszystkim niezapovmnianą rozrywkę. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na 5 zespołów, po 20 członków w każdym. Podczas pierwszego dnia pobytu nad jeziorem Dadaj na drużyny czekała ścianka wspinaczkowa, zawody w sumo, jazda na dwuśladowcu zwanym segway oraz megapiłkarzyki. Wszystkie te atrakcje były nowością w tegorocznym wyjeździe. Drugi dzień także obfitował w wiele zmagań wymagających wysiłku fizycznego i współpracy zespołowej. Należały do nich: przeciąganie liny, pokonywanie terenów podmokłych, a także zabawa w poszukiwanie skarbów z wykrywaczem metali, przejazd na nartach kilku osób oraz poprzeczka, która była zawieszona pomiędzy drzewami na wysokości 3 metrów. Zadaniem grupy było jak najszybsze pokonanie przeszkody. Dodatkowo Beneficjenci Ostateczni mogli także skorzystać z basenu oraz sali gimnastycznej, na której królowała piłka nożna. Na zakończenie wycieczki zwycięskie ekipy, w nagrodę za wyniki rywalizacji w konkurencjach terenowych, otrzymały ananasy i tort. Dodatkowo każdemu z uczestników wręczono materiały promocyjno-informacyjne oraz dyplomy uczestnictwa.
Wyjazd ten miał głównie służyć nabyciu wiedzy z zakresu motywowania, indywidualnego rozwiązywania problemów, umiejętności pracy w grupie oraz nabycia świadomości o swoich mocnych i słabych stronach. Warsztaty uatrakcyjniają tok nauki, aby nabyta przez uczestników wiedza zachęcała do dalszego pogłębiania tajników wybranego zawodu w szkołach wyższych.
Według Marcina Sawickiego, najważniejszymi korzyściami, które mogły zostać wyniesione z wyjazdu przez uczestników projektu to umiejętność kształtowania silnej woli i chęć przezwyciężenia własnych słabości. Cechy te okazują się niezbędne w życiu codziennym. Za udział młodzieży w projekcie dziękuje także Małgorzata Wachowicz, która pochwaliła uczestników za zdyscyplinowanie oraz cierpliwość. Zaznaczyła, że nawet dziewczęta zaangażowały się w męskie dyscypliny, takie jak np. ścianka wspinaczkowa. Nie omieszkała też życzyć młodzieży udanych i wspaniałych wakacji, a także dalszych kształcących praktyk.

Numer: 2011 26   Autor: (mr)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *