Żaków rodzinny

Początek czerwca to kolejne – już piąte w Żakowie – święto rodziny, na którym bawili się nie tylko żakowiacy, ale także absolwenci i wielu mieszkańców okolicznych miejscowości. Nie zabrakło dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół, żakowskiej pani sołtys i radnych z gminy Siennica

Wszyscy ze szkołą

Żaków rodzinny / Wszyscy ze szkołą

Festyn, jak co roku, zainaugurowała uroczysta msza polowa, koncelebrowana przez księdza dziekana Marka Kasprzaka, podczas której wszyscy zebrani modlili się za swoich bliskich, a przede wszystkim za tych, którzy najbardziej potrzebują naszej miłości, troski i zainteresowania, którzy poszukują wzorców i autorytetów – za dzieci i młodzież.
Tuż potem odbyło się przedstawienie dla mam i tatusiów przygotowane przez najmłodszych uczniów szkoły i ich wychowawców. Dzieci natychmiast podbiły serca publiczności, a tym razem przebojem był ludowy taniec fiński.
Tradycją żakowskiej sceny jest również festiwal piosenki, który w tym roku odbył się już po raz 16. Dziewczęta i chłopcy wspaniale zaśpiewali piosenki dziecięce i wielkie przeboje ostatnich lat. Tegoroczni laureaci, nagrodzeni statuetkami „Złotej Nutki” i pamiątkowymi dyplomami to: Ola Woźnica, Honorata Bogusz oraz Natalka Kubowiak.
Wśród festynowych atrakcji nie zabrakło wspaniałych pokazów. Druh Zbigniew Nowosielski pojawił się w asyście wozów bojowych, m.in. czołgu z załogą, która dumnie prezentowała swoje umiejętności. Nie zawiedli harcerze z 14. DH Spadłych Listków... wiernie propagujący wśród dzieci i młodzieży piękne idee harcerskie, a tym razem również oferujący przejażdżki konne.
Prawdziwe zainteresowanie i podziw wzbudził pokaz mistrzów i wicemistrzów Polski i Europy taekwon-do z Akademii Sztuki Walki, pod opieką trenera i przyjaciela Zawiszaków – Dawida Matwieja. Wielką niespodziankę sprawili strażacy z OSP w Żakowie – jedni z najlepszych i najczęściej nagradzanych w gminie Siennica, którzy przygotowali pokaz akcji gaśniczej oraz akcji ratunkowej. Umiejętności żakowskich druhów zostały nagrodzone brawami, a ich poczucie humoru i pomysłowość – uznaniem.
Na festynie odbywały się również ciekawe kiermasze, m.in. książki, roślin i prac uczniów. Jak zawsze, wielką popularnością cieszyła się loteria fantowa, tym razem z nagrodą główną – odtwarzaczem DVD. Podczas gdy dzieci poddawały się artystycznym zabiegom malowania twarzy i włosów, uczestniczyły w wielu zabawach sportowych, zabawach z chustą Klanza, dorośli i młodzież próbowali swoich sił w konkursie odgadywania melodii.
Przez cały czas, na szkolnych boiskach odbywały się rozgrywki sportowe: mecze piłki nożnej, piłki siatkowej, gra w ringo, strzelanie z łuku oraz przeciąganie liny, które gromadziły wielkie rzesze kibiców. Wśród zawodników nie zabrakło dzieci, młodzieży, ale i grono tatusiów było imponujące.
Natomiast rodzice i kucharki przygotowały wiele przysmaków i prawdziwą ucztę dla podniebienia: bigos, flaczki, rosół, kiełbaskę i kaszankę z grilla, karkówkę i szaszłyki. Mamy upiekły przepyszne ciasta, a słodka kawiarenka pękała w szwach.
Z okazji Święta Rodziny najwięcej niespodzianek czekało jednak na dzieci i młodzież, gdyż to oni byli głównymi bohaterami żakowskiego festynu. Trampolina i euro-bungee przyciągnęły prawdziwe tłumy, a saltom, podskokom i powietrznym szaleństwom nie było końca. Dzięki hojności sponsora, wszystkie te atrakcje były darmowe, co pozwoliło się cieszyć naprawdę dużej grupie najmłodszych.
Ostatnia, ale też oczekiwana była dyskoteka przed szkołą. Wszyscy goście szaleli na parkiecie do późnych godzin nocnych, a żakowskie święto rodziny po raz kolejny okazało się celnym strzałem integracyjnym.
Nie trzeba się więc dziwić, że dyrektor Anna Duszczyk podkreśliła, jak ważne było dla niej zaangażowanie wszystkich rodziców, kadry pedagogicznej i pracowników szkoły. Dziękując im za wielkie serce, pomysłowość i poświęcony czas, wyraziła wiarę, że miłość i rozsądek rodziców, wsparcie w wychowaniu i życiowa mądrość babć i dziadków, zaangażowanie i oddanie pedagogów oraz poświęcony czas pozwolą się cieszyć i mocno wierzyć w żakowskie dzieci i dorastającą młodzież.

Numer: 2011 25   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *