Mińsk Mazowiecki konkursowy

Jubileusz miasta to nie tylko okazja do zapewnienia jego mieszkańcom kulturalnej rozrywki festiwalami, wystawami i imprezami sportowymi. To również czas, by sprawdzić ich stan wiedzy na temat historii miejsca, w którym mieszkają. Dlatego też Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego z okazji 590-lecia miasta po raz pierwszy postanowiło zorganizować wielki test z dziejów Mińska

Pojedynek z historią

Mińsk Mazowiecki konkursowy / Pojedynek z historią

Takiego zainteresowania konkursem nie spodziewał się prawie nikt. W czwartek 2 maja w gościnnych progach GM-3 na wielkim teście z historii miasta nad Srebrną pojawiło się aż 65 chętnych. Skusiła ich nie tylko możliwość sprawdzenia swojego stanu wiedzy o ukochanym Mińsku, ale i nagrody. Najważniejszą był telewizor LCD ufundowany przez mińską firmę K.N.K. Neptun, ale uczestnicy walczyli również o głośniki, słuchawki, płyty i publikacje książkowe na temat miasta.
Wygrać te trofea nie było łatwo. Zawodnicy przed testem musieli zapoznać się z artykułem historycznym Janusza Kuligowskiego zatytułowanym „Najkrótsza historia Mińska Mazowieckiego”. Lektura wcale nie prosta, bo zawierająca wiele dat i nazwisk, ale to na jej podstawie stworzono tegoroczny test. Zawiera on pytania dotyczące ważnych wydarzeń, włodarzy miasta i wielkich miński rodów, ale również dawnych nazw ulic, fabryk i zakładów, tytułów prasowych i mniejszości narodowych. Poprawność odpowiedzi sprawdzało rzetelne jury, w którego składzie zasiedli: Alicja Gontarek, Lilla Kłos, Barbara Sosnowska-Dzienio, Leontyna Sprzątczak, Piotr Nowicki i Tomasz Adamczak.
Zawodników podzielono na 3 kategorie, nie licząc jednej otwartej dla wszystkich. Najliczniejsza była grupa młodzieży z lokalnych szkół. Wśród nich pojedynek z historią miasta wygrała Michalina Łubkowska i to do niej oprócz pucharu powędrowały głośniki. Na drugim miejscu znalazła się Julia Sadowska, zaś brąz powędrował do Wioletty Dobosz. Swoich sił próbowali również nauczyciele historii ze szkół z terenu miasta. Tutaj nie mogło obyć się bez dogrywki i to najważniejszej, bo o pierwsze miejsce. Po dodatkowej serii pytań historyczny puchar i słuchawki powędrowały w ręce Anny Sumińskiej. Pokonany przez nią Sławomir Borkowski wylądował na drugim miejscu, a zaraz za nim znalazła się Ewa Borkowska.
Dogrywka zdecydowała o ostatecznym werdykcie jury również wśród vipów. W tej kategorii o puchar walczyli: wiceprzewodniczący rady miasta Michał Góras, dyrektorka GiLo im. Polskiej Macierzy Szkolnej Jadwiga Ostrowska-Dźwigała, dyrektorka ZSE Elżbieta Wieczorek, kierowniczka jednego z wydziałów urzędu miasta Diana Rokicka, pracownik biblioteki Waldemar Piekarski i przedstawiciel Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To właśnie miński bibliotekarz uzbierał najwięcej punktów wśród vipów, zdobywając puchar. O drugie miejsce walczyli Jadwiga Ostrowska-Dźwigała i Michał Góras. Po zaciętej dogrywce srebro powędrowało do dyrektorki Macierzanki, a radny musiał zadowolić się brązem.
W kategorii open nie do pokonania okazał się Jarosław Janczewski, który poradził sobie bezbłędnie ze wszystkimi pytaniami. Maksymalna liczba punktów zapewniła mu pewne zwycięstwo, czyli puchar i telewizor. O pozostałe miejsca znowu trzeba było rozegrać dogrywkę. Wygrał ją Piotr Bielecki, spychając Waldemara Piekarskiego na trzecią pozycję.
– Czwartkowe zmagania historyczne przeszły już do dziejowych annałów, okazja do powalczenia o następne trofea nadarzy się już za rok – zapewniają organizatorzy i zachęcają do sprawdzenia swojej wiedzy z historii miasta wszystkich tych, którzy na oficjalny test nie przybyli. Formularz można ściągnąć ze strony internetowej www.tpmm.pl z działu „Do pobrania”, a po rozwiązaniu przesłać go na adres mailowy TPMM i oczekiwać na wyniki. Niestety, na nagrody internetowi uczestnicy testu nie mają co liczyć. Przepadł im również okolicznościowy wykład Mariusza Dzienio, który z ogromną pasją przybliżył zawodnikom historyczne ciekawostki miasta.

Numer: 2011 24   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *