Ślubowali w Macierzance

Entuzjastycznie witani wychowawcy przez trzy klasy gimnazjum i sześć liceum oraz ich kabaretowa wizualizacja popularnych belfrów to najgłośniejsze i najzabawniejsze momenty ślubowania pierwszaków Macierzanki w miesiąc po rozpoczęciu roku szkolnego

Piękna marka

Przede wszystkim zwraca uwagę całkiem nowe wnętrze budynku, które jest kolejnym i wcale nie ostatnim etapem modernizacji Macierzanki. Ale na powiększoną salę gimnastyczną trzeba będzie jeszcze poczekać. Podobnie jak na kostkę wokół szkoły i w pełni trawiaste boisko z bieżnią i innym lekkoatletycznym wyposażeniem, by sportowcy z Pięknej nie byli tylko najlepsi w powiecie, ale całym okręgu.

Dyrektor Jadwiga Ostrowska-Dźwigała podkreśliła też osiągnięcia dydaktyczne. Nie dość, że szkoła jest niekwestionowanym liderem w powiecie (matury), to ponad 90% absolwentów dostało się na uczelnie, z których 80% jest na studiach dziennych. Owocuje więc codzienna praca, dzięki której marka Macierzanki utrzymuje się na wysokim poziomie. Są i nowości, jak drugi język obcy w gimnazjum, a w liceum klasa prawno-dziennikarska, która okazała się najbardziej obleganym kierunkiem. Jej atrakcje to warsztaty z grafiki komputerowej oraz spotkania ze znanymi prawnikami i dziennikarzami – absolwentami liceum przy Pięknej.
Jak w każdej licznej społeczności i w Macierzance dochodzi do incydentów. Takim był narkotykowy wybryk kilku uczniów podczas wizyty w miejskim pubie. Wszyscy zostali przeniesieni do innej szkoły, co powinno odstraszyć innych ochotników łamań statutu. Być może już niedługo znajdzie się w nim zapis o konieczności noszenia mundurków, o które coraz częściej dopomina się część uczniów i rodziców. Wbrew pozorom barierą nie jest tutaj sfera finansowa (ok. 300 zł), a mentalna.
Marka szkoły jednak zobowiązuje, co udowodniły zwyciężczynie konkursu o historii szkoły i jej patronce – Anna Gajowniczek, Martyna Domańska, Paulina Paszkowska, Katarzyna Trzeszkowska, Katarzyna Suszyńska i Ewa Zając z liceum oraz Dominik Laskus, Justyna Twardowska i Katarzyna Perzanowska z gimnazjum. Markowy był również kabaretowy przegląd wychowawców i charakterystycznych nauczycieli. Pierwszaki bezbłędnie odgadywali ich nazwiska – także po elementach urody, charakterze i rekwizytach (włącznie z papierosami). W równie ironicznym stylu pokazano światowe gwiazdy podczas ceremonii wręczania Oskarów.
A w czasie ślubowania zaśpiewał szkolny chór pod kierunkiem Krzysztofa Boruty, który teraz umuzykalnia młodzież Macierzanki. Wiele osób wiąże się ze szkołą na sześć lat (dzięki gimnazjum) i nie są to lata stracone. W tegorocznym rankingu Rzeczpospolitej Macierzanka (jako jedyna szkoła w powiecie) znalazła się wśród najlepszych szkół w kraju.
– Walka na olimpiadach z przedmiotów ogólnokształcących jest ostrzejsza niż z zawodowych – podkreśla Jadwiga Ostrowska-Dźwigała. I trudno nie przyznać jej racji, życząc jeszcze więcej markowych osiągnięć.
PS. Niestety, osiągnięć uczniów Macierzanki nie znajdziemy w internecie, bo strona ostatnio nie działa, a jeśli nawet uda się na nią wejść, to informacje są bardzo nieświeże.

Numer: 2005 42   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *