Prawo i życie (4)

Nieruchomości są dla nas czymś, w co często inwestujemy dorobek życia albo wiążemy się kredytem na wiele lat. Zarówno sprzedający, jak i kupujący stoją przed dylematem czy kupować nieruchomość bezpośrednio, czy poprzez pośrednika. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Nabywanie nieruchomości samemu może dać wrażenie, że uda nam się kupić taniej, jednakże taniej nie zawsze oznacza lepiej

Taniej nie lepiej

Zdarza się, że oferty atrakcyjne cenowo nie wychodzą na rynek, a sprzedają się właśnie poprzez pośredników. Sprzedając nieruchomość bezpośrednio najczęściej zamieścimy dosłownie kilka ogłoszeń. Efekt będzie taki, że zgłaszać się będą klienci, chcący zasięgnąć informacji, gdyż bardzo często oni również sprzedają swoją nieruchomość w danej okolicy. Znalezienie kupca w ten sposób nie będzie łatwe tym bardziej, że coraz częściej słyszy się o próbach oszustwa w obrocie nieruchomościami.
Pośrednik, oprócz wiedzy czy szerokiej reklamy jaką proponuje w ramach swojej usługi, powinien mieć licencję nadaną przez Ministerstwo Infrastruktury oraz aktualne ubezpieczenie od czynności cywilno-prawnych – tzw. OC. Ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami w większości reguluje kwestie związane z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Dowiemy się tam między innymi, że aby pośrednik mógł zajmować się sprzedażą naszej nieruchomości, powinien podpisać z nami umowę pośrednictwa sprzedaży.
Teraz istnieją dwie formy – otwarta oraz na wyłączność. Stosując pierwszą wspomnianą formę umowy właściciel może sprzedać nieruchomość sam lub poprzez inne biuro. Druga, przy spełnieniu pewnych warunków, jest korzystniejsza dla obu stron. Dzięki temu, że pośrednik ma zapewnione korzyści finansowe, w określonym czasie może poświęcić większą sumę na reklamę naszej nieruchomości. Warto wcześniej ustalić, jakiego rodzaju kampanie reklamowe przewidywane są w biurze, gdzie chcemy nieruchomość zgłosić. Profesjonalna firma powinna mieć oferty w kilkudziesięciu portalach internetowych, własną bazę klientów, stałą reklamę w prasie, a także powinna proponować bezpłatne zawieszenie banera informującego o sprzedaży nieruchomości. Należy pamiętać, że bezpodstawne jest pobieranie jakichkolwiek korzyści przed znalezieniem kupca czy też wymarzonej nieruchomości.
Jeśli chodzi o aktualne wynagrodzenie pośredników w obrocie nieruchomościami to oscyluje ono na poziomie wyjściowo 3% + VAT. Kwoty te są negocjowane najczęściej ze względu na wysoką wartość nieruchomości. Pamiętajmy, że w skład wynagrodzenia wchodzą koszty pośrednika i nie może on sobie pozwolić na wiele niższe wynagrodzenie. Jeśli tak uczyni to możemy mieć niemal pewność, że środki przekazane na reklamę naszej nieruchomości będą mizerne.
***
Z aktualnym numerem tygodnika „Co słychać?”, w każdy piątek między godziną 14 a 16 oferujemy bezpłatne porady prawne. Serdecznie zaprasza Artur Dzieniszewski – dyrektor ds. nieruchomości w OMEGA Kancelarie Prawne, Mińsk Mazowiecki, ul. Okrzei 14A/10, tel. 696 063 900.

Numer: 2011 23





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *