W Cegłowie

Na zaproszenie biblioteki publicznej przyjechała do Cegłowa Barbara Rybałtowska – pisarka, autorka tekstów piosenek, dziennikarka, malarka i piosenkarka. Śpiewała w Zespole Pieśni i Tańca Mazowsze oraz w kabarecie Rasputin. Nagrała płytę z piosenkami i balladami

Tydzień piór i wróżb

W Cegłowie / Tydzień  piór i wróżb

Z  paryskiego kabaretu Rasputin porwać mnie usiłował sam następca tronu, a dziś władca Arabii Saudyjskiej. Udaremniłam, głupia… Mogłam mieć własne szyby naftowe, a tak, co… jestem skromną pisarką – wyznała.
Barbara Rybałtowska napisała książki biograficzne oraz powieści obyczajowe. Na spotkaniu z czytelnikami opowiadała o książkach, w których zawarte są wątki autobiograficzne. Dotychczas ukazały się cztery części sagi rodzinnej, opowiadającej historię matki i córki od wybuchu wojny do czasów współczesnych.
Rybałtowska, jako dziecko, została podczas II wojny światowej wywieziona z matką na Syberię, skąd przez Pakistan, Iran i Ugandę powróciła do kraju. Na podstawie tych przeżyć powstała pierwsza część sagi „Bez pożegnania”, druga część „Szkoła pod baobabem” opowiada o ich pobycie w Afryce. Po wojnie bohaterka sagi wraz z matką wróciły do Polski i o tym opowiadają kolejne tomy, czyli „Koło graniaste” i „Mea culpa”. Autorka wyznała, że bardzo lubi pisać, ale również występować na scenie i malować. Za namową czytelników, zaprezentowała kilka swoich piosenek. Spotkanie – poprzedzone montażem o życiu i twórczości pisarki – trwało ponad 2 godziny, bo trudno się było rozstać z tak ciekawą osobą. Wszyscy podziwiali talent i skromność pisarki.
To jedna z kilku imprez zorganizowanych z okazji Tygodnia Bibliotek. Była też pisarka Anna Onichimowska, która spotkała się z gimnazjalistami. Jej cykl książek na faktach – „Hera moja miłość”, „Lot komety” i „Demony na smyczy” – porusza ważne problemy społeczne, czyli narkomanię i sekty. Te powieści opowiadają o uzależnieniu w każdym znaczeniu tego słowa, ale także o samotności, kryzysie rodziny, życiowych wyborach, a więc problemach szczególnie bliskich młodym ludziom. Spotkanie było niewątpliwie doskonałą okazją do zapoznania się nie tylko z samą pisarką, ale przed wszystkim z trudnymi problemami współczesnej młodzieży.
Najmłodszym biblioteka zorganizowała zajęcia literackie z wróżką, czyli Małgorzatą Śluzek. Bibliotekarki ukryły siedem kopert, a w nich różne zadania do wykonania. Najpierw trzeba było je odszukać, potem wykonać polecenia w nich zawarte, np. odgadywanie tytułów bajek, rozwiązać rebusy, zagadki i inne. Na zakończenie wróżka rozmawiała z dziećmi o marzeniach, wręczyła drobne upominki i słodycze, a dzieci malowały postacie z bajek i zaśpiewały piosenkę.

Numer: 2011 22   Autor: Danuta Grzegorczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *